Evropski sud za ljudska prava obavijestio je organizacije civilnog društva da je primio odgovor Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
Sud u Strazburu je naveo da je odgovor primio u ponedjeljak, 31. marta, i pozvao organizacije civilnog društva da do 8. aprila dostave komentare na odgovor države, prenosi 021.rs.
Ovaj sud je pozvao i Republiku Srbiju da, u istom roku, do 8. aprila, dostavi svoje komentare na podnesak koji su organizacije civilnog društva sudu dostavile u ponedjeljak, 31. marta, kojim su Sud obavijestile o zdravstvenom stanju podnosilaca zahtjeva.
Podsjetimo da je Evropski sud za ljudska prava 24. marta od Republike Srbije tražio da se izjasni o tome da li su na protestu u Beogradu 15. marta korištena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja i koje su mjere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava.
"Naše organizacije će nastaviti da pomažu građanima u utvrđivanju istine o događaju od 15. marta, štiteći njihova prava i interese u postupcima pred međunarodnim i domaćim telima. Iz tog razloga, uprkos jasnom interesovanju javnosti za sadržaj odgovora Republike Srbije, u ovoj fazi postupka nove informacije objavićemo nakon 8. aprila, pošto podnesemo komentare na odgovor države", navodi se u saopštenju koje su potpisali Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11, FemPlatz, Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava, Crta i Građanske inicijative.
Nedjeljnik Vreme objavio je da je američki FBI odbio da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu dok su ruski operativci navodno već stigli u Srbiju.
Nedjeljnik dodaje da se "srpski državni vrh više puta hvalio da će uključiti FBI i ruski FSB u istragu dešavanja u Ulici kralja Milana od 15. mara, kada je nešto, što su očevici opisali kao huk i talas vazduha, raspolutilo masu posred ulice".
"Mnogi kritičari vlasti ubeđeni su da je u pitanju sonično ili vazdušno oružje, zabranjeno u Srbiji, dok su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predstavnici vlasti više puta to nazivali lažima", podsjeća se.
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu formiralo je predmet, ali je odmah poslije incidenta ponovilo tvrdnje policije, vojske i BIA da "niko ne posjeduje takvo oružje".