Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan stiže večeras u dvodnevnu posetu Srbiji tokom koje će razgovarati sa najvišim državnim zvaničnicima, učestvovati na srpsko-turskom poslovnom forumu i posetiti Novi Pazar.
Erdogan stiže večeras, a prema najama iz Beograda i Ankare, zvanični deo posete počinje u utorak, 10. oktobra. Erdogan će se odvojeno sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsednicom Skupštine Majom Gojković, a zajedno sa predsednikom Srbije trebalo bi da učestvuje i u radu poslovnog foruma.
Drugog dana posete, u sredu, 11. oktobra predviđena je poseta Novom Pazaru.
Erdogana će čuvati 50 telohranitelja i 3.000 srpskih policajaca
Kako su objavile "Novosti", Erdogana će čuvati najmanje 50 ličnih telohranitelja. U velikoj delegaciji, koja stiže u nekoliko aviona, osim 185 privrednika biće i osam turskih ministara.
Osim Erdoganovog obezbeđenja, o sigurnosti svakog njegovog koraka u Srbiji dodatno će brinuti i oko 3.000 naših policajaca.
S obzirom na to da su politički protivnici prošle godine pokušali njegovu likvidaciju, uopšte ne čudi što apsolutni lider Turske toliko veliku pažnju poklanja ličnoj bezbednosti. Od tog neuspelog puča u Turskoj sredinom jula 2016, Erdogan je značajno pojačao obezbeđenje, pa ga u stopu prati veliki broj telohranitelja.
Investicije, Turski tok, poslovni forum...
U fokusu posete biće ekonomska saradnja pri čemu je srpska strana najviše zainteresovana za privlačenje novih investicija iz Turske, a jedna od tema biće i energetika, odnosno gasovod Turski tok.
U posetu Srbiji sa predsednikom Turske doputovaće i 185 privrednika zainteresovanih da ulažu u Srbiji. Biće održan poslovni forum Srbija-Turska i potpisan novi Sporazum o slobodnoj trgovini dve zemlje, a očekuje se i potpisivanje ugovora o dolasku nekoliko turskih kompanija u Srbiju.
Proširenim Sporazum o slobodnoj trgovini Srbiji će biti omogućen bescarinski izvoz u Tursku suncokretovog ulja i sirovog suncokreta u određenim količinima, kao i goveđeg mesa.
Tekstilne fabrike
Po ranijim najavama do kraja godine biće otvorene dve fabrike turskih tekstilnih kompanija, u Lazarevcu i Lebanu, a postoji interesovanje turskih kompanija i za izgradnju hotela, ulaganje u nekretnine i građevinski sektor u Srbiji.
Robna razmena Srbije i Turske prošle godine je iznosila oko 900 miliona dplara, a procene su da će ove godine premašiti milijardu dolara. Od janura do avgusta ove godine Srbija je u Tursku izvezla robu u vrednosti 442 miliona evra, a uvezeno je za 284 miliona dolara.
U Srbiji posluje više od 70 turskih kompanija koje su investirale oko 110 miliona evra, uglavnom u tekstilnoj, prehrambenoj i gradjevinskoj ndustriji.
Erdogan je poslednji put posetio Srbiju 2010, ali tada u svojstvu premijera Turske.
Ulje direktno iz Srbije, ne preko BiH
Kako piše RTS, Sporazum o slobodnoj trgovini iz 2010. biće proširen. Umesto u BiH, pa odatle u Tursku, od sada suncokretovo ulje direktno ide iz Srbije. Kako je objavio RTS, Bescarinski ćemo moći da izvozimo 35.000 tona i 15.000 tona sirovog suncokreta.
- Carina je nula, do sad bila od 50 do120 odsto, neke druge zemlje su imale tu privilegiju, mi nismo. Ovo je prilika da povećamo zasade pod suncokretom - napominje ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Bez carina će ići i pet hiljada tona goveđeg mesa. Nedimović ističe da Srbija ima dovoljne količine za tu kvotu.