BEOGRAD - Premijer Srbije Zoran Đinđić /1952-2003/ ubijen je ispred zgrade Vlade u Beogradu 12. marta 2003. godine.
Đinđić je diplomirao je na FilozoFskom fakultetu u Beogradu. U periodu od 1977. do 1990. godine boravio je u NJemačkoj na više univerziteta i instituta društvenih nauka - Konstanca, Bon i Frankfurt.
On je doktorirao na Univerzitetu u Konstanci gdje je jedno vrijeme radio kao asistent. Nakon povratka u zemlju, Đinđić je postao član, pa predsjednik Demokratske stranke.
Đinđić je u atentatu zadobio prostrelnu ranu grudnog koša i stomaka, a povredama je podlegao u Urgentnom centru Kliničkog centra Srbije, neposredno nakon ranjavanja.
U Srbiji je potom uvedeno vanredno stanje, a u akciji "Sablja" uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih umjetnika.
Glavni osumnjičeni za organizovanje ubistva Đinđića bili su nekadašnji komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i pripadnici "zemunskog klana" Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
U akciji "Sablja" uhapšen je neposredni izvršilac ubistva Zvezdan Jovanović i brojni pripadnici "zemunskog klana", dok su Spasojević i Luković ubijeni u Meljaku kod Beograda.
U avgustu 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva.
Oni su 23. maja 2007. godine proglašeni krivim i osuđeni na ukupno 378 godina zatvora, ali politička pozadina ubistva Đinđića do danas nije razjašnjena.