Mladi bračni par iz Bosne i Hercegovine ljetos je doživio neviđenu dramu na godišnjem odmoru u Bosni i Hercegovini.
Naime, ova porodica sa 16-mjesečnom ćerkicom krenula je na godišnji odmor iz Njemačke u domovinu. Majka porodice je bila trudna sa blizancima, ali joj je njemački ljekar dao”zeleno svjetlo” za put jer je do predviđenog porođaja ostalo još prilično.
Došavši u BiH, tačnije grad Bihać, mlada majka je otišla i kod svog ginekologa, koji je takođe potvrdio da je sve u redu. Upravo nakon tih pregleda, oni su odlučili da par dana provedu na hrvatskom ostrvu Brač. Ali, tada kreću njihovi problemi: 16-mjesečna ćerkica se razboljela, počinje da povraća. Porodica je odmah prekinula ljetovanje i vratila se u BiH.
Međutim, to je bio samo početak. Ubrzo je i trudna majka primijetila da se ne osjeća dobro.
“Imao sam osjećaj da će se nešto desiti, zato smo se odmah uputili u hitnu službu”; prisjeća se otac porodice. Mladi par je očekivao da će je samo pregledati, međutim, tada su shvatili da počinje porođaj. Ljekari su učinili sve da pokušaju da odlože porođaj, jer je rizik bio veliki".
“Bilo je ostalo nekih 80 dana do termina i bebe su bile premalene”, prisjeća se otac.
Međutim, situacija se pogoršala i ljekari su morali da izvrše hitan carski rez: muška beba je bila relativno dobro, ali ženska beba je imala velikih problema sa disanjem.
“Bila je to užasna situacija. Uz sve to, moja supruga je i dalje bila pod anestezijom”, prisjeća se otac. A, tu je bio još jedan problem: bolnica u Bihaću nije imala uslove za njegu i brigu o ovako prevremeno rođenim bebama.
“Bio sam zabrinut, žena još nije bila potpuno svjesna nakon carskog reza, ženska beba je imala velike probleme sa disanjem. Doktori su odlučili da se bebe hitno transportuju za Sarajevo, jer su im tamo bile veće šanse za preživljavanjem. Žena je ostala u bolnici u Bihaću, bebe su bile na putu za Sarajevo, nisam znao da li će preživjeti put, a supruga ih nije ni vidjela”; prisjeća se on ovih dramatičnih momenata.
Djeca su stigla u Sarajevo u prilično lošem stanju, a roditeji su to tek kasnije saznali. Ali, najvažnije, bili su živi:
“Vozio sam što sam brže mogao samo da dođem do Sarajeva i vidim blizance. A, onda sam se vratio u Bihać, da vidim ženu. U međuvremenu dobijamo ohrabrujuće poruke da se blizanci oporavljaju”, kaže otac porodice.
On se, u međuvremenu, sjetio da je premium član njemačkog ADAC-a i odmah je nazvao njihovu ambulantnu službu i objasnio im situaciju u kojoj se nalaze:
“Nakon razgovora sa njima, prvi put sam osjetio olakšanje. Doktor mi je rekao: Vratićemo vašu porodicu za Njemačku, pobrinućemo se za to”, prisjeća se otac.
Morao je da ADAC-u pošalje određena dokumenta ambulantnoj službi u Minhenu i njemački ljekari su nazvali kolege u Sarajevu: “Moram da priznam da su i u Sarajevu bili iznenađeni da je ADAC preuzeo slučaj”. Njemački ljekari su provjerili sve, utvrdili da li su majka i bebe spremne za put avionom, a onda su krenuli u akciju.
Jednog dana su ga samo nazvali i rekli: Sutra šaljemo avion za vašu suprugu i bebe”, prisjeća se otac porodice, koji je onda morao da organizuje sve:
“Prvo je bio šok, ali sam shvatio da sve moram brzo da organizujem, da suprugu dovezem iz Bihaća za Sarajevo. Ali, sve je prošlo više nego dobro: i majka i bebe su bili na aerodromu tačno na vrijeme i avion sa medicinskom posadom ih je čekao”, prisjeća se on.
Mlada porodica je stigla u Karlsrue nakon sat i po leta. Majka i bebe su odmah sa aerodrome transportovani su specijalizovanu kliniku. Nakon neophodnih pregleda, majka je prvi put tek u Njemačkoj uzela blizance u svoje naručje.
“Bio je to tako emotivan trenutak, plakala je od zahvalnosti svima koji su nam pomogli”, prisjeća se otac, koji je do Njemačke došao automobilom sa 16-mjesečnom ćerkicom.
Inače, klinika se nalazi na svega 20 minuta vožnje od njihovog stana. Ono što je najbitnije, blizanci su se dobro oporavili i napreduju iz dana u dan.