FOTO: InfoBijeljina

Dr Aleksandar Jokić, direktor Specijalne bolnice za rehabilitaciju Banja Koviljača, kaže da se u toj banji mogu liječiti i osiguranici Penzionog osiguranja Austrije, a koji su s našeg područja, te da je to liječenje besplatno, uz mogućnost da im i putne troškove plati austrijska strana.

Jokić je to ispričao za portal InfoBijeljina tokom Ekonomskog foruma 2024. u Brunenu, koji je održan u subotu u organizaciji Udruženja srpskih privrednika Švajcarske, a na kojem se predstavila i ova banja.

Naš sagovornik poručuje da je bila velika čast i zadovoljvstvo učestvovati ponovo na ovom forumu, a na kojem je Banja Koviljača lijepo predstavljena i uspostavili su mnogo kontakata i u formalnom i u neformalnom dijelu foruma.



Blago koje ima Srbija

Mnogi ljudi, kako je naglasio, nisu ni znali za blago koje posjeduje Srbija kroz sve svoje banje, a pogotovo kroz Banju Koviljaču. 

"Mi smo predstavili naš napor na uvođenju međunarodnih standarda, pokazali smo šta smo to uradili, koje smo ugovore potpisali. Najznačajni ugovor koji Banja Koviljača ima je sa Penzionim osiguranjem Austrije, gdje je svim ljudima koji su s našeg područja, iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, koji imaju osiguranje Austrije, a ne znaju dovoljno jezik, da imaju pravo već tri godine unazad da konkurišu za program rehabilitacije na maternjem jeziku, odnosno da se iz oblasti ortopedije i reutamologije liječe u Banji Koviljači", pojasnio je dr Jokić.



Austrijski osiguranici, dodao je, treba da to navedu u zahtjevu kada se jave za rehabilitaciju.

Zadovoljni pacijenti

"To je velika stvar. Banja Koviljača je imala pilot projekat odnosno ugovor na tri godine, koji je istekao u julu. Ali, pošto su Austrijanci toliko bili zadovoljni našom saradnjom, a najviše su naravno zadovoljni pacijenti koji su bili u Banji Koviljači, mi smo dobili nešto što su generacije koje su radile i rukovodile u Banji i u zdravstvu Srbije mogle samo da sanjaju - a to je da smo dobili neograničeno ugovor, što znači da je Banja Koviljača trajno u zdravstvenom sistemu Republike Austrije za oblast rehabilitacije ortopedskih i reumatoloških pacijenata", precizirao je dr Jokić.

Dobili su na taj način, pojašnjava naš sagovornik, priliku da liječe mnogo veći broj ljudi.



"Ali ono što je najvažnije, a na šta sam najviše ponosan, jeste da smo uspjeli da izdejstvujemo da dobijemo besplatnu edukaciju za naš medicinski kadar i opremu koja nam nedostaje, a koju će nam donirati austrijska strana", pojasnio je dr Jokić u izjavi za InfoBijeljinu.

Uspješan tim ljudi

To je, dodao je, jako važno kako za zdravstveni sistem Srbije i za osiguranje iz Austrije, kao i za Banju Koviljaču, a najviše za pacijente koji su porijeklom sa ovih prostora, a koji imaju priliku da se besplatno liječe 21 dan i mogućnost da naplate putne troškove od Austrijanaca.

"Znamo kakav je austrijski zdravstveni sistem i kakvi su im standardi, tako da sam ponosan na tim ljudi koji radi u Banji Koviljači, koji se toliko trude i svi radimo kao jedan. Kada smo uspjeli da takav jedan standard ispunimo, možemo i sve drugo", poručio je dr Jokić.



To se, svjedoči dr Jokić, pročulo i među našim ljudima koji žive i rade u Švajcarskoj i Njemačkoj, tako da se i oni javljaju i rodilo se dosta inicijativa za saradnju sa osiguravajućim društvima u tim zemljama.

Otvoreni za saradnju

"Banja Koviljača je otvorena za saradnju. Ono što je nama ograničavajući faktor, to su smještajni kapaciteti", rekao je dr Jokić.



On je dodao da se radi i na rješavanju tog segmenta, te se nadaju da će u narednim godinama dobiti sredstva od države Srbije i za tu svrhu, u smislu rekonstrukcije starih zgrada u banjskom parku koje nisu trenutno aktivne, a koristi ih Banja. 

"Ako to završimo u narednim godinama, Banja Koviljača će biti ono što bih ja nazvao Karlove Vari u malom, jer je nekada i pravljena da liči na najpoznatije banjsko lječilište u svijetu i mislim da Banja Koviljača to i zaslužuje", naglasio je dr Jokić.



"Banja Koviljača" ima tradiciju neprekidnog liječenja od 166 godina i uskoro će biti otvorena i 167. sezona. Riječ je o tradiciji koju malo ko ima.

Najpoznatiji stručnjaci

Prema riječima dr Jokića, najpoznatiji stručnjaci svijeta su analizirali i objavljivali da ova banja ima jednu od najljekovitijih voda, koja ne samo da liječi reumatske i ortopedske bolesti, već i usporava procese starenja i može da produži život i našem organizmu da boljitak, pa u banju treba ići i preventivno.

On naglašava da im dolaze i stranci iz brojnih zemalja, ali u manjem broju, dok većina gostiju koja im dolazi iz inostranstva jesu zapravo naši ljudi.



"Često nas naši gosti koji dolaze iz bilo koje evropske zemlje 'kritikuju' kako se dovoljno ne reklamiramo recimo u Frankfurtskim Vestima. Ja im kažem, 'Pa, mi kad bismo uložili u reklamu, čekalo bi se po pet ili šest mjeseci na mjesto'. Kada budemo dobili sredstva za renoviranje zgrada koje planiramo, znaćemo da ćemo u narednu godinu ili dvije imati 100 ležajeva više", rekao je dr Jokić.

Svjetski kongres

Dodaje da, kao što Beograd neće biti isti nakon EXPO-a, tako ni Banja Koviljača neće biti ista nakon Svjetskog kongresa kojem će biti domaćin.

Naime, za dvije godine, u maju mjesecu, i to za 105 godina postojanja Međunarodnog udruženja balneoklimakologa, biće održan Svjetski kongres po prvi put u Banji Koviljači.

Na kongresu, dodaje, očekuje dolazak više od 40 profesora iz svih zemalja svijeta, od Amerike do Japana.

"Na tom kongresu će najpoznatiji stručnjaci iz svojih oblasti objasniti kakva je voda u Banji Koviljači, kakvo je ljekovito blato", istakao je dr Jokić.

Tradicija, nauka, kvalitet! Banja Koviljača.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )