FOTO: srpskainfo.com

Imovina BiH u Hrvatskoj, vrijedna gotovo deset milijardi KM, umjesto da se potražuje postala je tema političkih prepucavanja u BiH.

Hoteli, radnička odmarališta, vile, stanovi i druge nekretnine nekadašnjih velikih kompanija bukvalno su prepuštene na milost susjednoj Hrvatskoj, jer se vlast na nivou BiH ne može usaglasiti ni oko stavljanja te tačke na dnevni red Savjeta ministara.

Zaštita imovine i prava BiH u Hrvatskoj trebalo je da se nađe na posljednjoj sjednici Savjeta ministara, ali je zbog političkih nesuglasica povučena.

Ministar pravde BiH Josip Grubeša, čak je javno priznao da unutar BiH nije dovoljno urađeno da bi se pitanje imovine riješilo sporazumom sa Hrvatskom.

-Relevantni stručnjaci treba da urade analizu koja bi bila predstavljena Savjetu ministara. To se trebalo desiti ranije jer je Pregovarački tim o sukcesiji formiran 2015. godine i od tada se nismo sastali. Mislim da u BiH nismo učinili dovoljno kako bi ubrzali proces potpisivanja sporazuma između BiH i Hrvatske – izjavio je Grubeša, ističući da je neophodna diplomatska inicijativa kako bi se imovina vratila u posjed stvarnim vlasnicima.

Grubeša je istakao da je Hrvatskoj sporno što je riječ o objektima koji su na teritoriji te zemlje, odnosno, uglavnom na Jadranskoj obali koji su uglavnom devastirani i što to negativno utiče na turizam.

-Neophodno je prvo definisati unutar BiH koja je to imovina kojom raspolažu Republika Srpska i Federacija BiH, kao i ko upravlja tom imovinom i ima pravo na nju. Sve to treba da definišemo kako bismo jednim glasom od Hrvatske mogli da tražimo imovinu i da znamo šta tražimo – rekao je Grubeša.

Pomoćnik ministra finansija BiH Zenit Kelić izjavio je da BiH posjeduje samo spisak imovine koja je bila u vlasništvu institucija nekadašnje SR BiH.

– Što se tiče imovine preduzeća iz BiH u Hrvatskoj, ne postoji jedinstven spisak te imovine, kao ni precizna vrijednost. Pokušali smo da napravimo ovaj spisak, ali nam entiteti nisu dostavili sve podatke. Osim toga, FBiH i RS su na različite načine obračunavali vrijednosti te imovine, tako da ne postoji ni preciznija procjena koliko je imovina vrijedna – rekao je Kelić.

Poslanik SNSD u parlamentu BiH Lazar Prodanović, međutim, ističe za Srpskainfo da su entiteti nadležni za rješavanje pitanja imovine u susjednim državama, taj bi problem odavno bio rješen.

-U međunarodnom zastupanju, zna se čija je to nadležnost – države. Da su entiteti imali nadležnost u smislu vraćanja i dolaska u posijed te imovine, uvjeren sam da bi to bilo i brže i efikasnije rješeno. Međutim, zna se kakva je ustavna nadležnost u tom smislu – rekao je Prodanović.

S druge strane, poslanik SDP BiH u parlamentu BiH Mirsad Mešić kaže da bi u slučaju da se imovina BiH nalazi van Hrvatske, Srbije i Turske – svi iz Savjeta ministara BiH bi stali u odbranu imovine BiH.

-Nažalost, ovdje se radi o otimačini imovine BiH u Hrvatskoj, pa su ministri u Savjetu ministara iz hrvatskog naroda protiv bilo kakve akcije za zaštitu te imovine. Imamo nesreću da se gledaju, prije svega, interesi susjednih država, a tek onda BiH – kaže Mešić.

Izborna kampanja
Ministarstvo finansija i trezora BiH saopštilo je da nije bilo predlagač Informacije o aktivnostima u vezi s zaštitom imovine i prava BiH u Hrvatskoj, jer je to u nadležnosti Pregovaračkog tima za sprovođenje Sporazuma o pitanjima sukcesije.

-Imajući u vidu da su se u javnosti pojavila različita tumačenja s političkim konotacijama odgađanja ove tačke dnevnog reda, ministar Vjekoslav Bevanda oštro demantuje sve ocjene koje ga dovode u vezu s namjernim odustvovanjem sa sjednice i bilo kakvim uticajem na ove procese. Ministar Bevanda žali što se politika i izborna kampanja umiješala u sve, pa i u kreiranje dnevnog reda Savjeta ministara – navode u ministarstvu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )