FOTO: Ilustracija

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obelježava se sutra širom svijeta, a kao glavni motiv za amblem tog praznika u Srbiji koristi se cvijet, Natalijina ramonda, koji ima višestruku simboliku i govori o našem narodu i iskušenjima kroz koja je prošao tokom i poslije tog rata.

U pitanju je ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana na kojoj je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta.

Cvijet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je kao "cvijet feniks", jer čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije, može da oživi.

Upravo zato je Natalijina ramonda i izabrana za simbol obilježavanja tog važnog datuma - da ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela poslije Prvog svjetskog rata.

Osim cvijeta Natalijina ramonda, u amblemu, koji se nosi na reveru, nalaze se i dvije zelene trake, koje asociraju na lentu slavne albanske spomenice.

"Albanska spomenica je svima nama poznata kao jedna medalja, ali njen izgled nije baš bio u narodu toliko poznat i te dve boje, crna i zelena, dobile su svoje mesto i na znački koja se nosi povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu", kaže za Tanjug ambasador Srbije u Etiopiji Aleksandar Ristić, koji je svojevremeno učestvovao u osmišljavanju amblema Dana primirja.

Podsjetio je da je taj dan u Srbiji uvršten u državne praznike 2011. godine, izmjenama i dopunama Zakona o državnim i drugim praznicima, a zvanično se obilježava od 2012. godine.

"Prvi svetski rat je veoma važan period za istoriju Srbije i smatrali smo da bi bilo prikladno da se Dan primirja obeleži na vidljiviji i upečatljiviji način tako što bi građani, državni funkcioneri, predstavnici medija... nosili nešto što ukazuje na taj praznik", rekao je Ristić.

Primirje u Prvom svjetskom ratu potpisano je 11. novembra 1918. godine između sila Antante i Njemačke, čime je taj rat okončan. U tom ratu Srbi su podnijeli veliku žrtvu jer je poginulo oko 1,3 miliona građana, što je u tom trenutku predstavljalo gotovo trecinu ukupnog srpskog stanovništva.

Osim u Srbiji, Danu primirja u Prvom svetskom ratu posebna pažnja poklanja se u Velikoj Britaniji i zemljama Komonvelta. I druge države se na taj ili neki drugi dan, sećaju palih boraca i nastradalih civila na sličan način.

Tako se u Velikoj Britaniji u periodu pred Dan sjećanja, kako se takođe naziva Dan primirja, gotovo cjelokupno stanovništvo, a posebno državni zvaničnici, službenici, medijski radnici i druge kategorije građanstva na reverima nose stilizovani cvijet bulke.

Crveno-crni cvet divljeg maka koji je, prema poeziji i predanju, prvi poslije rata nikao na poljima Flandrije na kojima su stradali milioni vojnika, dijeli se i stranim učesnicima komemoracija na vojnim grobljima.

U Rusiji se na sličan način obilježava Dan pobjede u Drugom svjetskom ratu kada volonteri, po pravilu mladi, dijele na ulicama gradova narandžasto-crne trake, georgijevsku lentu (u bojama sa Ordena Svetog Ðorda).

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )