FOTO: infobijeljina.com

U proteklih nekoliko mjeseci, mediteransko-balkansko područje je zabilježilo niz zemljotresa, što je privuklo pažnju stručnjaka i javnosti.

Seizmološkinja Ana Mladenović rekla je za Blic TV da je upravo to područje najaktivnije po pitanju zemljotresa.

"Uopšte nije iznenađujuće jer gledano u ovom mediteranskom području, balkanskom mediteranskom području, ono je zapravo najaktivnije. Tako da nije za nas iznenađenje da se događaju tamo zemljotresi", istakla je ona.

Ono što jeste malo čudno, dodaje, je to što se toliko mnogo zemljotresa praktično iste magnitude događa u poslednje vrijeme.

"Ta učestalost zemljotresa iste magnitude je čudna jer obično ono što smo mi navikli je da kada se desi jači zemljotres, onda idu za njim ti naknadni udari koji su slabiji. A ovo je kao da se sve vrijeme aktiviraju ti rasjedi koji su već aktivni, aktiviraju se iste površine rasjeda, ista količine stijena se kreće po njima i onda se to trese. To je malo neobično", priča Mladenovićeva.

Veza između vulkana i zemljotresa

Na pitanje da li postoji uzročno-posljedična veza između vulkana i zemljotresa, Mladenovićeva odgovara:

"Postoji uzročno-posljedična veza, ali ona nije baš tako direktna kao što bi, recimo, na nekim drugim područjima. Ako uzmemo Havaje kao primjer, onda tamo možemo da kažemo da, ako se dešavaju zemljotresi često, to znači da će možda magma da krene. Međutim, tamo se stalno stvara magma i onda ona praktično čeka negdje da se pokrene. Problem ovde je što mi smatramo da najvjerovatnije ne postoji sad magma koja jedva čeka da izađe na površinu, nego treba da se stvore uslovi prvo da ta magma nastane, pa tek onda da izađe. Tako da ne bih rekla da je to baš tako direktno vezano da to što se sada dešava sa zemljotresima znači i da bi mogao da se aktivira i vulkan", istakla je Mladenović.

Takođe, dodaje i da nije nemoguće za očekivati da u Grčkoj, koju je za tri dana pogodilo 550 zemljotresa, doći i do nekog jačeg potresa.

Moguć i cunami

Mladenovićeva je istakla i da postoji mogućnost da dođe do cunamija u Jadranskom moru.

"Cunami može da se desi. Čak postoje istraživanja koja su pokazivala da su se na Jadranskom moru dešavali cunamiji kada su se neki zemljotresi događali. Ali da bi se dogodio cunami treba da budu ispunjena više faktora", ističe ona.

Kako dalje objašnjava, jedan je taj da kada se desi zemljotres, onda kretanje onog bloka koji je ispod morskog dna, treba da bude naniže. Onda kada se taj blok praktično pomjeri, a ta količina vode počne da se povlači i popunjava taj prostor koji nastane zbog spuštanja bloka i onda se posle kao veliki talas vraća.

"To je ono što smo videli u Japanu, Indoneziji i slično. Međutim, za tako nešto je potrebno i da postoji velika količina vode. Zato je u okeanima, u Tihom okeanu, to mnogo više očekivano nego na ovom području. Nije nemoguće da bude cunami, ali ja sumnjam da može da bude onako veliki", smatra Ana Mladenović.

Stručna javnost u Grčkoj kao još jednu od opcija navodi i scenario iz 2011-2012. godine kada su se zemljotresi pojavljivali skoro godinu dana.

Hoće li se zemljotresi širiti i na okolne zemlje

Sudeći prema sadašnjim mapama zemljotresa, moguć je i scenario da se oni prošire.

"Ta energija koja se oslobodi dešavanjem jednog zemljotresa onda se širi radijalno oko tog prostora gdje se dešava. Ti zemljotresi mogu da stignu i u naše krajeve, ali dok dođe do nas, energija se već rasporedi na drugim mjestima, tako da ja ne očekujem da će to kod nas sada da izazove neki zemljotres",rekla je Ana Mladenović.

Mnogo je veća vjerovatnoća, dodaje, da Turska osjeti jače potrese. Takođe, navodi i da se pojavila se pukotina na tektonskoj ploči na granici sa Turskom. Tlo se ponovo uzdiže i pomjera, što je normalna stvar.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )