FOTO: InfoBijeljina

Cijene nafte na svjetskim tržištima pale su i prošle sedmice, pete zaredom, što je posljedica strahovanja da će zbog privrednih posljedica širenja koronavirusa u i izvan Kine oslabiti potražnja za “crnim zlatom”.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice pala 6,3 posto, na 54,47 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2,4 posto, na 50,32 dolara.

Pad cijena posljedica je širenja koronavirusa u Kini, od kojeg je dosad umrlo više od 900 ljudi, a zaraženo ih je više od 40.000.

Izvan Kine zabilježeno je više od 320 slučajeva zaraze tim virusom u 27 država i regija.

Strah od zaraze
Kako raste broj umrlih i zaraženih, strahovanja od pandemije i dalje su velika. Tim više što je još puno nepoznanica o koronavirusu, uključujući stopu smrtnosti i načine širenja.

Kineska privreda je, pak, pod pritiskom jer je niz gradova u karantinu, a brojni avio letovi su otkazani. Mnoge su tvornice zatvorene, a nabavni lanci prekinuti.

To bi, smatraju analitičari, moglo izazvati više privredne štete nego što se očekivalo, uprkos brojnim privrednim podsticajnim mjerama kineskih vlasti. Očekuje se da će se rast kineske privrede u prvom tromjesečju osjetno usporiti.
Cijene nafte pale za oko 20 posto
Ruski ministar energetike Aleksandar Novak kazao je u petak da Moskvi treba nekoliko dana da analizira naftno tržište i da će stajalište o značajnijem ograničenju proizvodnje pojasniti sljedeće sedmice.

Novak procjenjuje da bi zbog epidemije koronavirusa globalna potražnja za naftom u 2020. godini mogla pasti za 150.000 do 200.000 barela dnevno, što je relativno konzervativna procjena, prenose svjetski mediji.

Bilo kako bilo, od pojave koronavirusa cijene nafte pale su za oko 20 posto jer je Kina najveći svjetski uvoznik nafte. Lani je, procjenjuje se, uvozila oko 10 miliona barela dnevno.

I dok OPEC već duže vrijeme smanjuje proizvodnju, SAD i neke druge zemlje već je neko vrijeme povećavaju.

U SAD se proizvodnja nafte kreće na rekordnim razinama, a izvještaj kompanije”Baker Hughes”, objavljen u petak, pokazuje da je prošle sedmice broj aktivnih postrojenja u SAD povećan treći put u posljednje četiri sedmice – za jedno postrojenje, na njih ukupno 676.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )