Najmanje 476.000 novorođenčadi je tokom 2019. godine umrlo zbog zagađenja vazduha, posebno u Indiji i podsaharskoj Africi.
Uskoro tri četvrtine slučajeva tragedija se desila zbog toksičnih isparenja goriva koja se koriste za kuhanje, pokazala je najnovija studija o zagađenju vazduha, prenosi agencija Beta pozivajući se na AFP.
Više od 116.000 novorođenčadi u Indiji je umrlo od zagađenja vazduha u prvom mjesecu života, a 236.000 u podsaharskoj Africi, navodi se u studiji prilikom čije su izrade korišteni podaci dva američka instituta, Instituta za zdravstvene posljedice i Instituta za evaluaciju zdravlja.
Prema autorima studije, sve je više dokaza o povezanosti izloženosti majki zagađenju tokom trudnoće sa povećanim rizikom da se bebe rode sa malom težinom ili prijevremeno.
– ako se polako i stalno smanjuje zavisnost domaćinstava od goriva lošeg kvaliteta, zagađenje zraka je i dalje ključni faktor smrti te djece – ocijenio je predsjednik Instituta za zdravstvene posljedice Den Grinbaum i dodao kako su posebno pogođena novorođenčad u južnim dijelovima Azije i u subsaharskoj Africi.
Uticaj pandemije
Zagađenje vazduha je tokom 2019. godine prouzrokovalo smrt 6,7 miliona ljudi širom svijeta što je, kako se dodaje, četvrti vodeći uzrok smrtnosti.
Autori studije su ukazali kako je pandemija korone prouzrokovala brojne smrtne slučajeve, kao i ekonomske i društvene probleme, ali da je uticala i na zagađenje.
– U mnogim zemljama je nebo ponovo plavo, a noći su zvjezdane, često prvi put u posljednjih više godina uslijed pada aktivnosti – naveli su naučnici, ali i upozorili – ovi pomaci su kratkog vijeka, prenosi Al Džazira.