FOTO: srpskainfo.com

Sezona pčela, osa, stršljenova je u punom jeku, pa je registrovan i povećan broj uboda i ljekarskih intervencija zbog njih. Međutim, ono što je najopasnije su ubodi kod alergičnih osoba, a burna reakcija može nastati momentalno ili poslije pet do 10 minuta, čak da se završi i smrtnim ishodom. Kada strišljen napada

Iako po prirodi nije agresivan i uglavnom izbjegava čovjeka, ukoliko se osjeti ugroženim stršljen napada. Razlog tome je što ovi insekti prave gnijezda u blizini kuća, pa ukoliko se odlučite da mu uklonite „dom“ rizikujete da budete izbodeni.

Za ovo doba godine uobičajen je i veći broj ljudi koji se javaljaju sa reakcijama na ubod i osa, pčela i raznih drugih buba, ali je ubod stršljena naročito opasan i bolan zbog dugačke žaoke. Ukoliko niste alergični možete zaraditi samo malu oteklinu, međutim ako vas napadne roj ili ste alergični na ubode ovih insekata, onda može biti jako opasno.

Alergije mogu izazvati šok

– Reakcija na ubod stršljena javlja se ukoliko je osoba alergična. Alergije se javljaju u obliku crvenila, otoka, koprivnjače, a nakon svega nekoliko minuta može nastupiti anafilaktička reakcija sa koprivnjačom, grčevima u trbuhu, bronhospazmom, otokom lica, javlja se otežano disanje, pad krvnog pritiska, koma i na kraju – smrtni ishod.

Pacijent koji zna da je alergičan treba odmah da se javi ljekaru i naravno ako primijeti pomenute simptome – objašnjavaju ljekari na Klinici za hematologiju Kliničkog centra Niš.

Ljekari upozoravaju i da je otrov stršljena sto puta jači od venuma pčele i ose, a reakcija na ubod se ne može predvidjeti. Dakle, ukoliko ste alergični na otrov stršljena, ali i nekog drugog insekta, samo jedan ubod je dovoljan da dovede do burne alergijske rekacije.

Kad su opasne pčele i ose

Dermatolog doc. dr Danica Tiodorović objašnjava da ukoliko vas ubode osa, pčela ili bilo koji drugi insekt, a javi se reakcija u vidu otoka, crvenila, gušenja, da je potrebno hitno javiti se ljekaru.

– Ponekad se desi da čovjek nije bio alergičan i da se nakon desetog uboda javi alergija, tada je potrebno odmah javiti se ljekaru. Osobe koje znaju da su alergične, bilo bi dobro da uvijek sa sobom imaju injekciju adrenalina, jer je ponekad reakcija toliko brza i javlja se odmah. Treba biti pažljiv tokom boravka u prirodi, ali i dok ispijate sok u kafiću, jer može se desiti da vas ubode za jezik a to je opasno. Savjetujem oprez – kaže za Blic dr Tiodorović.

Zbog opasnosti od ujeda dezinsekciju stršljenova treba prepustiti stručnjacima, koje treba alarmirati ukoliko primjetite da u blizini vaših domova postavljaju gnijezda.

Razlog sve većeg broja stršljenova su vjerovatno klimatske pormene, što je vlažnost vazduha veća, jača je vegetacija i ima više zelenila.

Kada dođe ljeto treba biti oprezan, naročito ako boravite u prirodi.

Opasne muve klintonke

Ovih dana pojavile su se i bube „klintonke“ čiji ujed može da izazove veliki otok, infekciju, upalu potkožnih tkiva, a kod osjetljivih čak i gušenje.

Njen ujed pravi veću rupicu na koži koja svrbi. Mjesto uboda može dramatično da otekne, a zbog jakog svraba, češanjem se povećava šansa da se toksin prenese dublje pod kožu, zbog čega nastaje infekcija, pa čak i upala potkožnog tkiva.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )