FOTO: infobijeljina.com

Beč, nekada uzor za dostupno stanovanje, sve teže odolijeva pritisku masovnog turizma. Kako bi zaštitio stanare i smanjio broj ilegalnih turističkih apartmana, grad je uveo stroga pravila – iznajmljivanje je ograničeno na tri mjeseca godišnje, a kazne za kršenje propisa idu i do 50.000 evra po stanu.

Beč je bio izuzetak među metropolama Evrope po stanarinama i za manje imućne građane. Ali i tamo je sve veći problem porast broja apartmana za turiste. Zato su u Beču uvedena stroga pravila.

Jedva da ikome treba spominjati koje sve znamenitosti nudi glavni grad Austrije - i nekadašnje Austro-Ugarske monarhije, tako da i turista ima sve više. Prošle godine je postignut rekord s tek nešto manje od 19 miliona noćenja, 9% više nego u godini prije toga. A to je i za grad sa oko 2 miliona stanovnika već na granici izdržljivog.

Beč je glasan i zato što već duže od jednog vijeka sistemski gradi komunalne stanove i čitava naselja za manje imućne građane, ali ta poplava turista i sve više stanova koji se pretvaraju u turističke smještaje postaju sve veći problem. Jer izvan turističke sezone apartmani zjape prazni, dok Bečlije uzaludno traže stan.

Još u ljetu 2024. je Beč krenuo u borbu protiv takvog rasipanja stambenog fonda grada. Ne samo da svi vlasnici apartmana obavezno moraju prijaviti takav smještaj već zbog plaćanja realnog poreza od prihoda, nego se stambeni prostor u tom gradu smije iznajmiti najduže tri mjeseca godišnje. Ko želi iznajmljivati i duže, treba posebnu dozvolu koja se veoma teško dobija. Ko krši taj propis i iznajmljuje apartman "na crno", njega čekaju drakonske kazne i kazna može biti i do 50.000 evra po stanu i na godinu.

No i najstroži zakon neće imati učinka ako nije jasno ko će nadzirati propise. Zato je u Beču pri građevinskoj inspekciji osnovano posebno odjeljenje i jedan od trenutno devet službenika je Nicole Nestle. Za njemački javni servis ARD ona objašnjava kako svaki dan prate uobičajene portale za iznajmljivanje - Airbnb ili booking.com, ali i druga mjesta gdje se oglašava iznajmljivanje smještaja. Pored toga, stiglo im je i na stotine prijava Bečlija o komšijama koji očito ne žive u tom stanu, nego ga iznajmljuju strancima.

Posla ima preko glave, kaže Nestler, pogotovo ako se otkrije nova lokacija koja se nudi, ali i ako se utvrdi da je neki vlasnik opet prekršio propise. Provjere očevidaca se obično sprovodi rano ujutro, a gotovo kod svakog onda i utvrde različite prekršaje.

Služba se može pohvaliti i upravo spektakularnim uspjesima: otkrivena su čak dva prava hotela koja su protivzakonito otvorena u stambenim zgradama i u kojima nisu zatekli niti jednog jedinog stanovnika Beča. U potrazi za prekršiteljima su i novinari tako da je portal MeinBezirk.at otkrio vlasnika dvadesetak stanova u jednoj četvrti koji ih je iznajmljivao turistima ilegalno.

Najmanje milosti ima prema stanarima u povoljnim, gradskim stanovima koje onda oni iznajmljuju turistima. Naravno da oni to uopšte ne smiju, ali je utvrđeno stotinjak takvih prekršaja. Tu ne samo da su odmah izgubili pravo na korištenje tog stana, nego su doživotno dospjeli na "crnu listu" osoba koji više nikad neće dobiti neki smještaj od grada. Takvu rigoroznu odluku je potvrdio čak i Vrhovni sud Austrije prije par godina.

U Beču su uoči komunalnih izbora prošlog vikenda i apartmani za turiste bili vruća tema. Socijaldemokratska gradska uprava i povjerenik za urbanizam Kathrin Gaal su uvjereni da već i sadašnja stroga pravila donose rezultate i da se smanjio broj stanova koji preko godine stoje uglavnom prazni. Opozicija pak traži još stroža pravila. Želi potpunu zabranu izdavanja stanova turistima u naseljima predviđenima prije svega za stanovanje, a i oko turističkih znamenitosti bi smio ostati samo ograničeni broj apartmana.

Nakon izbora socijaldemokrati su opet najsnažnija politička snaga u Beču, makar su populistički narodnjaci utrostručili podršku i postali druga stranka. Propisi će zaista možda postati još oštriji, ali vjerovatno se ipak neće pretjerivati: turisti su tom gradu i važan izvor prihoda, ne samo kad plaćaju smještaj nego se u Beču svakako ima i gdje potrošiti novac. No u svakom slučaju će za inspektorku Nestler i njene kolege ostati još mnogo posla.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )