FOTO: Pixabay

Evropa se suočava s novom prijetnjom prirodnoj ravnoteži, invazivnom vrstom stršljena porijeklom iz jugoistočne Azije.

Azijski stršljen (Vespa velutina), poznat po svojoj agresivnoj prirodi i proždrljivosti, širi se zapadnom Evropom i predstavlja ozbiljnu opasnost za populacije oprašivača, posebno pčela, koje su ključne za funkcionisanje ekosistema i proizvodnju hrane, prenosi Agroklub.

Omiljeni plijen – pčele

Istraživanje koje su sproveli naučnici Univerziteta Exeter iz Velike Britanije otkriva zastrašujuće podatke. Analizom crijevnog sadržaja više od 1.500 larvi azijskog stršljena pomoću metode dubinskog sekvenciranja, utvrđeno je da su konzumirale više od 1.400 različitih vrsta kukaca, među njima i brojne vrste koje oprašuju biljke.

Od pedeset najčešće identifikovanih vrsta plijena, čak 43 su kukci koji se hrane nektarom cvijeća, uključujući evropsku medonosnu pčelu (Apis mellifera) i dvije vrste bumbara. Njihov nestanak može imati katastrofalne posljedice jer bez oprašivača, biljke se ne mogu razmnožavati, što dovodi do poremećaja u snabdjevanju hranom i mogućeg kolapsa ekosistema.

Naučnici upozoravaju kako se azijski stršljen brzo prilagođava, njegov izbor plijena varira zavisno od sezone i dostupnosti, što ga čini posebno opasnim predatorom. Njegova prisutnost već je potvrđena širom zapadne Evrope, a stručnjaci pozivaju na hitnu reakciju.

Naučnici pozivaju na akciju

“Vrijeme curi, potrebna je zajednička akcija”, poručuju naučnici, pozivajući građane, posebno vrtlare i pčelare, da nauče prepoznati azijskog stršljena i prijave svako uočeno gnijezdo nadležnim službama.

Podsjećaju i na poznatu Ajštajnovu izreku: “Ako pčele nestanu sa Zemlje, čovjeku preostaju još četiri godine života.“ Iako je izjava simbolična, poruka je jasna: bez pčela nema ni budućnosti za čovječanstvo.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )