Nakon što je administracija američkog predsjednika Džozefa Bajdena dala zeleno svjetlo Ukrajini da američkim dalekometnim raketama gađa duboko unutar ruske teritorije, to su učinile i Francuska i Velika Britanija, prenosi Figaro.
Pariz i London su dozvolili Kijevu da gađa Rusiju raketama SKALP/Storm šedou (SKALP je izraz koji se koristi u Francuskoj, Storm šedou u Britaniji).
U pitanju su krstareće rakete dometa do 300 kilometara.
Ranije je Rojters, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom, prenio da su SAD prve dale zeleno svjetlo.
"Ukrajina planira da izvede prve udare na velike udaljenosti u narednim danima", rekli su izvori, ali nisu otkrili detalje iz bezbjednosnih razloga, dok je Bijela kuća odbila da komentariše.
Promjena politike uslijedila je nakon što je Rusija rasporedila sjevernokorejske kopnene trupe kako bi ojačala svoje snage, što je izazvalo zabrinutost u Vašingtonu i Kijevu.
Prema neimenovanim izvorima Rojtersa, prvi duboki napadi vjerovatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 300 kilometara.
Rojters navodi da nije jasno hoće li novoizabrani predsjednik Donald Tramp poništiti Bajdenovu odluku kada preuzme vlast 20. januara.
Tramp je dugo kritikovao obim američke finansijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao da će brzo okončati rat, iako nije precizirao kako.
Rusija je upozorila da će smatrati pomeranje ograničenja u vezi sa upotrebom američkog oružja od Ukrajine kao ozbiljnu eskalaciju.
Zamjenik predsjednika Komiteta za međunarodne poslove ruskog Savjeta Federacije Vladimir Džabarov rekao je danas da je odluka SAD da dozvoli Ukrajini da raketama dalekog dometa ATACMS gađa duboko unutar ruske teritorije "bez presedana i vodi ka početku trećeg svjetskog rata".
"Međutim, odgovor Rusije biće trenutan. Neće nas zateći nespremne. Ipak, ovo je veoma veliki korak ka početku trećeg svjetskog rata, a Amerikanci će to učiniti rukama odlazećeg starca, koji neće snositi odgovornost za to jer odlazi za dva mjeseca sa funkcije", rekao je Džabarov, prenosi TASS.
Ruski senator je rekao da se nada da će ruski protivvazdušni sistem uspjeti da se nosi sa takvim napadima.
"Imamo snažan PVO sistem protivvazdušne odbrane. Odgovarajući udar će biti takav da mogu biti uništeni svi centri za donošenje odluka na Ukrajini, svi mostovi preko Dnjepra. Udar može biti strašne snage," istakao je ruski političar.