FOTO: InfoBijeljina

O crkvi u semberskom selu Brodac, jedinstvenoj po dva zvonika, pisano je mnogo puta, a ova vjerska građevina nosi sa sobom priče o jednom vremenu, ljudima, njihovim sudbinama, ali i umjetničkom pristupu koji je dan-danas izdvaja od drugih crkava na području BiH i šire.

Posebnu pažnju, kada dođete u jedinu pravoslavnu bogomolju sa dva ista zvonika južno od Save i Dunava, treba obratiti na impozantan ikonostas. Naime, on je jedinstven prije svega po tome što je izrađen od kovanog željeza, što je rijetkost.

 
- Ikone su najkvalitetnije i najskuplje za to doba, a radio ih je slikar Ferdo Kikerec, francusko-mađarski slikar. Nikola I Petrović je inače bio zaposlio Kikereca kao dvorskog slikara, a jedna od najpoznatijih njegovih slika je djelo „Kosovka djevojka“ iz 1879. godine. Pošto se u ta doba, kada je trebalo završiti novu crkvu u Brocu, čekalo da dođe mitropolit Savo da je osvešta, ikone koje je uradio Kikerec nalazile su se čak godinu dana u atrijumu Narodnog kazališta u Zagrebu, gdje su svi koji su došli na predstave, mogli usput da ih pogledaju – priča za InfoBijeljinu novinar i književnik Tihomir Nestorović.

 
Ferdo Kikerec rođen je 17. marta 1845. godine u Budimpešti, a preminuo je u Zagrebu 1893. godine.
 
Gradnja sadašnje crkve u Brocu počela je 1882. godine, a završena 1884, međutim, stari ljetopis uništen je u periodu rata od 1941. do 1945. godine. Prije ovog objekta, u Brocu su postojale dvije crkve brvnare, jedna se pominje 1723, druga 1790. godine, a obje su stradale u tursko-srpskim sukobima.
 
Ove godine crkva u Brocu obilježava 140 godina postojanja.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )