Republika Srpska je garancija biološkog opstanka Srba na ovim prostorima i neka vrsta odbrambenog mehanizma da se ne ponove loša iskustva i stradanje naroda iz prošlosti, izjavio je istoričar Predrag Lozo.
"Viševjekovna istorija Srba na ovim prostorima ukazuje da moramo jasno reći šta želimo i kuda idemo i da bez narodnog jedinstva nije moguće uraditi ništa u teškim vremenima kakve smo imali devedesetih godina prošlog vijeka, ali ni danas", rekao je Lozo sinoć u Bijeljini.
Ovaj istoričar iz Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica ističe da postojanje Republike Srpske nije proces kratkog istorijskog trajanja, da je borba za opstanak duboko definisala srpski narod i da 30.000 života koji su položeni za Srpsku moramo znati da cijenimo.
"Ono malo zatomljenog porodičnog sjećanja o gotovo biblijskom stradanju Srba 1941. godine otvorilo nam je oči devedesetih da se to ne ponovi, što pokazuje koliko su iskustva iz prošlosti značajna", poručio je Lozo.
Udruženje djece poginulih boraca "Nasljeđe" u Bijeljini organizovalo je predavanje o temi "Nastanak i identitet Republike Srpske", u okviru kampanje "Heroji Republike Srpske" i projekta "Kultura sjećanja – svjedok istine" koji se realizuju u saradnji sa Republičkim centrom za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih civila Republike Srpske i sa Ministarstvom spoljnih poslova Srbije, odnosno Upravom za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.
Predsjednik Udruženja "Nasljeđe" u Bijeljini Branislav Šušljik rekao je novinarima da je njihov cilj stalno podizanje svijesti građana o značaju Republike Srpske, srpskog borca, istorije, kulture i tradicije srpskog naroda i poručio da je "sveta svaka stopa Srpske".
Na vrlo posjećenom predavanju koje je sinoć održano u Centru za kulturu "Semberija" profesor istorije Boris Radaković govorio je o srednjovjekovnom nasljeđu srpskog naroda na prostoru današnje BiH i odbacio brojne pokušaje prekrajanja istorije na ovim prostorima u interesu svjetskih sila i globalističkih pokreta.
"Ne govorimo dovoljno, ni dovoljno dobro o svojoj prošlosti, čak ni u školstvu, iako znanje o tome ko smo omogućava da znamo i kuda idemo", ocijenio je Radaković.
Istoričar Dragoslav Ilić govorio je o temi - Republika Srpska kao srpsko "nikad više" – iznoseći jugoslovensko iskustvo kao temelj nastanka Srpske i u svom obraćanju istakao da je središte tog iskustva genocid nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
"Za Srbe je 20. vijek period stradanja, jugoslovenskog iskustva odricanja sopstvenog identita zarad nekog višeg stepena integracija", rekao je Ilić.
On je ukazao da je to višedecenijsko samoodricanje od identiteta rezultovalo i odricanjem od sopstvenih žrtava i nenjegovanjem kulture pamćenja.
"Republika Srpska je neka vrsta stanke i vraćanja na predjugoslovenske uzore i njegovanje nacionalnog identiteta, kulture i pamćenja", zaključio je Ilić.