Plastenička proizvodnja povrća tokom cele godine sve je isplativija, pa semberski poljoprivrednici u hladnom zimskom periodu uzgajaju useve koji dobro podnose niske temperature.
Početkom januara kreću u proizvodnju ranog povrća, koje već od marta plasiraju na domaće tržište kada je konkurencija mala, a cena povoljna.
Poljoprivrednik iz Janje, Huso Suljić, zasejao je luk u tri plastenika površine 100 metara kvadratnih. Plastenike ne greje, pa je proizvodnja mladog luka za njega najpovoljnija u zimskim mesecima.
- Luk će prispeti krajem januara. Cenu ne znamo, ali se nadamo da ćemo imati dobru računicu. Izneću luk na pijacu, a nakupci sve uzmu pa onda preprodaju na pijacama širom BiH. U plastenicima zasnujem četiri proizvodnje jer smenjujem luk i paradajz. To se najviše isplati - kaže Suljić.
Do sredine januara, kada kreće u novi proizvodni ciklus, Faruk Baćevac u plastenik skladišti praziluk i čeka bolju cenu.
- Kilogram se prodaje za 80 pfeniga, a što duže stoji, cena raste i dobit je veća. U plasteniku ću proizvoditi rasad paprike i paradajiza. Povrće proizvodim na osam hektara, a prošla godina nije bila loša. Pokrijemo troškove proizvodnje i ostane nešto od zarade - kaže Baćevac.
Kako bi proizveli kvalitetan usev, poljoprivrednicima su dragoceni saveti stručnjaka. Agronom Stanko Tadić kaže da se plastenici nakon berbe povrća moraju očistiti i pripremiti kako bi se izbegla mogućnost pojave biljnih bolesti i insekata.
- Vodeća bolest u zimskoj proizvodnji je trulež biljaka. Na niskim temperaturama biljka miruje, ali treba koristiti period kada temperature u plasteniku bude iznad 10 stepeni. Tada treba biljku folijarno prihraniti i dodati aminokiseline kako bi bila što spremnija da podnese niske temperature. Biljke treba zaštiti od niskih temperatura postavljanjem paučinaste folije koja povećava temperaturu u plasteniku - kaže Tadić.
Pijaca
Na bijeljinskoj zelenoj i kvantaškoj pijaci, kao i ostalim pijacama u RS, u zimskim mesecima prodaje se povrće proizvedeno u Italiji, Španiji, Tunisu, Turskoj...
Oni koji u zimskom periodu zagrejavaju plastenike imaju veće troškove proizvodnje, ali bez obzira na to, sve više domaćih povrtara proizvodi tokom cele godine. U plastenicima se mogu ostvariti četiri proizvodnje, a istovremeno na malim površinama dobro zaraditi. Krajem januara za berbu pristiže luk, a nakon toga su za prodaju spremni salata, špinat i krompir.