FOTO: infobijeljina.com

U Udruženju žena sa invaliditetom "Impuls" Bijeljina, koje postoji već dvije decenije, poručuju da, možda, pojedinci ne primjećuju pozitivne promjene koje su tu, ali su one realnost, s tim što je sada potrebno malo volje i zajedničkog rada, kako bi zaživjeli svi oni standardi koje zakon propisuje.

- Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom usvojena je i ratifikovana na nivou BiH i obavezuje odgovorne ustanove da je primjenjuju, čime je napravljen značajan pomak u zbrinjavanju ove populacije. Žene sa invaliditetom su snaga koja ne samo da prepoznaje prepreke, već aktivno doprinosi njihovom prevazilaženju - kaže za portal InfoBijeljina, izvršna direktorica Udruženja "Impuls" Tanja Milinković.

- Možda pojedinci ne vide da su te promjene nastupile, ali mi pratimo i vidimo da jesu. Sad je potrebno malo volje i više zajedničkog rada svih nas kako bismo primjenili u praksi standarde koje propisuje zakon. Prije svega uklanjanje arhitektonskih barijera, poštovanje rezervisanih parking mjesta, pristupačnost informacija - da su u adekvatnom obliku prilagođene i za osobe sa oštećenjem sluha i vida. Bez tih preduslova, bez usluga u zajednici ne možemo dalje govoriti ni o obrazovanju, a ni o zapošljavanju osoba sa invaliditetom - ističe Milinkovićeva. 

Ona naglašava da bi mlade osobe sa invaliditetom trebalo da se aktiviraju, jačaju kapacitete i pokažu preostale  potencijale da bi imali društvo koje nudi jednake mogućnosti i prava prema osobama sa invaliditetom. 

- Jačanjem kapaciteta mladih djevojaka i žena sa invaliditetom možemo dovesti do mnogo značajnijih promjena  u odnosu društva i odgovornih prema njima, a i u smislu njihovog aktivnijeg uključivanja i rješavanja pitanja koja se njih dotiču. I mi, osobe sa invaliditetom treba da znamo da nosimo određen stepen odgovornosti za cjelokupno stanje u kojem se mi nalazimo - pojašnjava Tanja.

Ona napominje da je jako važna multisektorska saradnja da bi osobe sa invaliditetom mogle potpuno jednako uživati svoja prava i dostojanstveno živjeti.

Udruženje žena sa invaliditetom "Impuls" u Bijeljini radi već dvije decenije i okuplja 86 članica, u svojim prostorijama organizuje brojne radionice u kojima članice mogu da nauče neku korisnu zanatsku vještinu kojom čuvaju tradiciju i proizvode predmete upotrebne vrijednosti.

- Imamo Centar za obuku u izradi kućne radinosti, učimo žene, ne samo sa invaliditetom, nego i sve zainteresovane da vezu, heklaju. Ponosni smo i na to šta smo uradili u smislu obezbjeđenja pristupačnosti, kao i inkluzije djece sa poteškoćama u osnovnom i srednjem obrazovanju. Podstakli smo na razmišljanje i škole i druge ustanove da trebaju graditi prelazne rampe, obezbijediti prilagođen toalet. Bili smo inicijatori da se u školama osiguraju defektolozi da rade sa djecom sa invaliditetom. Na putu smo da realizujemo inicijativu za pravo na personalnu asistenciju. Ta odluka o proširenom pravu je ušla u sistem socijalne zaštite i očekujemo da će u 2025. određen broj osoba ostvariti ovo pravo - pojašnjava Tanja. 

Mirjana Kovač je od 2014. članica ovog udruženja.

- Operisala sam karcinom na mozgu i od tada pazim s kim provodim vrijeme. Svaki minut našeg života je dragocjen. Ovo Udruženje mi priža mogućnost da budem sa osobama sličnog senzibiliteta, da se družim, da naučim nešto novo. Naučila sam tkanje, perličarenje, filcanje vune, a pravim i nakit - kaže Mirjana za InfoBijeljinu.

Socijalizacija ima veliki značaj i za djecu sa poteškoćama u razvoju. Posljednje tri godine okupljaju se u Dnevnom centru u Bijeljini.

- Pored ishrane, brige, njege i čuvanja, važan je i segment vaspitno-obrazovnog rada - kaže rukovodilac Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju Nevena Rakić.

Osobe sa invaliditetom okupljene u udruženja godinama doprinose društvenom napretku, promjenama propisa i prakse u izgradnji društva jednakih mogućnosti.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )