Danas se navršavaju 133 godine od postojanja i djelovanja Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, najstarije naučne i kulturne institucije u Bosni i Hercegovini.
Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine godinama unazad bori se za opstanak, a danas se nalazi pred jednim od najvećih izazova i u takvom ozračju i obilježavanje rođendana događa se u jeku pandemija koronavirusa koja je zahvatila BiH i cijeli svijet.
Obilježavanje 1. februara, dana kada je osnovan Zemaljski muzej BiH, tradicionalna je manifestacija tokom koje se organizuje veliki broj kulturnog i zabavnog sadržaja za sve uzraste.
Ove godine pridržavajući se svih epidemioloških mjera u Zemaljskom muzeju biće organizovan slobodan ulaz u sobu Sarajevske hagade u dva termina (od 12.00 do 13.00 sazi i od 18.00 do 19.00 sati) te svečano otvaranje izložbe “Tragom divljih orhideja” na Odjeljenju za prirodne nauke, autora izložbe Ermana Lagumdžija.
Izložba će posjetiocima pružiti priliku da se upoznaju s malim draguljima bosanskohercegovačke flore koje su dio krajolika za sve one koji su dovoljno pažljivi da ih prepoznaju.
Takođe, biće upriličeno i svečano otvaranje izložbe “Predah” na Odjeljenju za etnologiju čiji su autori Samir Avdić, Lebiba Džeko, Nirha Efendić, Ernis Šljivo i Lejla Bečar.
Izložbu čine eksponati iz etnologije i arheologije koji svjedoče o viševjekovnoj tradiciji i običaju ispijanja kafe i uživanja u duvanu u Bosni i Hercegovini.
Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu je muzejska institucija u Bosni i Hercegovini, osnovana 1888. godine. Skica današnje zgrade muzeja i njegova izgradnja u središnjem dijelu grada Sarajeva su određeni regulacionim planom iz 1909. godine. Arhitekta Karlo Paržik je uradio projekat zgrade, koja se sastoji od četiri zasebna paviljona međusobno povezana terasama, sa unutrašnjim atrijumom u kojem je smještena botanička bašta. Zgrada je rađena u neorenesansnom stilu.
Istorija
Dolaskom austrougarske uprave na prostor Bosne i Hercegovine, počela se ostvarivati misao, pokrenuta još prije mnogo godina. Stvorili su se uslovi da Bosna i Hercegovina dobiju prvi muzej, u kome bi se javno izložile rukotvorine i znamenitosti srpskog naroda u Bosni i Hercegovini. Krajem 1884. godine je konstituisan odbor od 15 članova, koji su činili najugledniji i najinteligentniji građani iz Sarajeva. Na Badnji dan sljedeće, 1885. odbor se prestavio baronu Apelu, i upoznao ga sa idejom osnivanja muzeja i planovima konstitutivnog odbora. Čuvarem muzeja imenovan je Nikola Arsenović poznati tehnolog i etnograf južno-slavenski. Ciljevi ovog društva su bili da svojim radom i muzejskom djelatnošću spasu od propadanja bogati istorijsku, etnografsku, areološku građu u Bosni i Hercegovini.
Zemaljski muzej u Sarajevu je tokom svog postojanja uspio da sakupi dio kulturnog nacionalnog nasleđa zemlje i svih njenih naroda. Eksponati su razvrstani po odjeljenjima (arheološko, etnološko i odjeljenje prirodnih nauka) u nekoliko različitih zbirki (folklorna, numizmatička, prirodoslovna, praistorijska, antička i druge), a najznačajniji muzejski eksponat je poznata sarajevska Hagada, tradicionalna jevrejska knjiga koju su Sefardi donijeli u Sarajevo nakon njihovog progona iz Španije.
Muzej je teško oštećen tokom poslednjih ratnih sukoba u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine. U jesen 2004. je bio privremeno zatvoren za javnost zbog nedostatka finansijskih sredstava.