Novo istraživanje izraelskih naučnika ukazuje da bi nam u vrlo bliskoj budućnosti određene kapi za oči sa nanočesticama mogle poboljšati vid toliko da uopšte nećemo imati potrebu za naočarama.
Tim oftamologa sa Univerziteta Bar-Ilan u Ramat Ganu i medicinskog centra Šare Zedek, napravio je i testitao “nanokapljice” koje će u kombinaciji sa laserom poboljšati dalekovidnost i kratkovidnost.
Početak kliničkih testiranja na ljudima trebalo bi da počne krajem 2018. godine, a postupak će se sastojati od tri koraka.
Prvi korak će biti aplikacija na pametnom telefonu pacijenta koja će mjeriti reakciju oka, odnosno prelamanje svetlosnih zraka u dioptrijskom uređaju oka, što nam omogućava stvaranje slike u rožnjači. Potom će se stvarati laserski uzorak koji se projektuje na površinu rožnjače. Taj hirurški zahvat će trajati manje od sekunde.
Nakon toga, pacijent dobija posebne kapljice s nanočesticama koje će ući u plitki, gornji sloj nastao ablacijom na površine rožnjače. Kapljice će mijenjati preloma svjetlosti što koriguje problem vida koji pacijent ima.
Ono što je najbolje u cijeloj priči jeste to što će ljudi koji imaju probleme sa vidom kapi moći da stavljaju kod svoje kuće, bez asistencije doktora.
S obzirom na to da je u pitanju neagresivni tretman, jedina mana ovog zahvata će biti taj da će se oko postepeno zaliječiti tako da će se poboljšanja smanjivati. Zbog toga će pacijent morati da ponavlja isti proces na svaka dva mjeseca ukoliko želi da zdrži besprekoran vid.
Zev Zalevski, profesor elektroinžernjerstva i nanofotonike sa Univerziteta Bar-Ilan tvrdi da se ovaj tretman znatno razlikuje od regularnog laserskog kojim se uklanja značajan dio rožnjače.