FOTO: null

Republika Spska austrijskoj kompaniji „Vamed“ mora isplatiti 4,38 miliona KM kamata zbog kašnjenja u plaćanju obaveza prema toj firmi u vrijeme dok je gradila bolnicu u Bijeljini, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.

Informacija o preostalim obavezama po projektu „Projektovanje, izgradnja i opremanje nove bolnice u Bijeljini“ razmatrana je na sjednici Vlade krajem 2015. godine, ali dug još nije izmiren, zbog čega, kako nezvanično saznajemo Srpskoj prijeti i tužba, odnosno pokretanje arbitražnog spora u Parizu.

O ovom problemu ministar zdravlja i socijalne zaštite Dragan Bodanić trebalo bi iduće sedmice da razgovara sa predstavnicima „Vameda“, koja je trenutno u RS angažovana i na rekonstrukciji Kliničkog centra Banjaluka.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS zaključilo je Ugovor za projektovanje, izgradnju i opremanje Nove bolnice u Bijeljini u decembru 2009. godine sa firmom „Vamed“, a vrijednost projekta je bila 36 miliona evra bez PDV-a i već na startu su se pojavili problemi.

Prema tom ugovoru Vlada RS se obavezala će platiti dio iznosa od 21 milion evra, dok će se preostalih 15 miliona evra finansirati iz soft loan kredita Rajfajzen banke iz Austrije.

Svoj dio Vlada je trebala da obezbijedi iz kredita Evropske investicione banke (EIB), ali je proces odobravanja kredita prolongiran, što je, kako se navodi u Informaciji koja je u posjedu CAPITAL-a, dovelo do problema sa finansiranjem ovog projekta jer „nije bilo moguće izvršiti obaveze prema rasporedu plaćanja koji je precizno definisan ugovorom“. Prvo povlačenje sredstava iz tog kredita kojim su plaćene dospjele obaveze prema „Vamedu“ bilo je u novembru 2012. godine, a u međuvremenu je Vlada svoje obaveze izmirivala povlačenjem novca sa escrow računa sa kojeg je ukupno povučeno oko 17 miliona KM.

Takođe, dio iznosa koji firma Vamed potražuje od Ministarstva zdravlja odnosi se na kamate koje su obračunate zbog toga što su oni finansirali plaćanje PDV-a, iako je to bila obaveza Vlade. Ugovorom je bilo precizirno da će RS, ukoliko ne može izvođaču obezbijediti oslobađanje plaćanja PDV-a za lokalno proizvedenu robu, urediti bankovni polog u iznosu koji izvođač mora platiti za PDV.

„Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite je tražilo da na tom računu bude odobren određeni iznos koji bi se koristio za plaćanje PDV-a i poslije povrata PDV-a od Uprave za indirektno oprezivanje BiH ponovo koristio za plaćanje novih faktura, ali to nije bilo odobreno od strane Ministarstva finansija. To je dovelo do kašnjenja u izmirivanju ugovornih obaveza prema izvođaču radova, što je usporilo i radove. Ministarstvo zdravlja je moralo da traži od Vlade da za te namjene odobri novac sa escrow računa za svako plaćanje PDV-a“, navedeno je u Informaciji ministarstva zdravlja RS.

U dokumentu se navodi i da je izgradnja bolnice počela 30. avgusta 2010. godine te da je prvobitni rok za završetak bio jun 2012. godine, ali je produžen za godinu upravo zbog problema sa plaćanjem.

„Razlog pomjeranja datuma završetka je kašnjenje u izmirivanju obaveza od strane Ministarstva zdravlja, odnosno Vlade RS do kojih je došlo zbog složenih procedura u donošenju finansijskih odluka u Evropskoj investicionoj banci i operativnosti korišćenja novca. Firma „Vamed“ je zbog toga bila suočena sa mjesečnim troškovima zbog produženja roka izvođenja radova i obavijestila je Ministarstvo u avgustu 2012. godine da će od oktobra te godine morati potraživati dodatne troškove. Takođe dio iznosa koji firma „Vamed“ potražuje od Ministarstva zdravlja odnosi se na kamate koje su obračunate zbog toga što su oni finansirali plaćanje PDV-a, zbog problema sa kojima se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite suočavalo pri obezbjeđivanju sredstava za plaćanje“, navedeno je u Informaciji.

Vamed ponudio i manju cijenu, ali novca nema

„Vamed“ je, u međuvremenu, Ministarstvu zdravlja ponudio da smanji potraživanja sa 4,3 na 2,9 miliona KM, od kojih bih Vlada platila 1,13 miliona, a 1,8 miliona grad Bijeljina i taj iznos je trebalo da bude obezbijeđen rebalansom Budžeta RS za 2015. godinu. Međutim, to nije urađeno, jer nije bilo moguće pronaći novac u Budžetu i za taj nepredviđeni trošak.

Pravni zastupnik „Vameda“ Miloš Stevanović kaže za CAPITAL da ova kompanija za sada nije pokrenula nikakav sudski postupak, već pregovaraju sa Ministarstvom zdravlja o roku plaćanja kamata.

„Kompanija „Vamed“ je u stalnoj korespodenciji i kontaktu sa Ministarstvom zbog drugog projekta u vezi sa rKliničkimg centrom Banjaluka, tako da se na tim sastancima često provlači kao jedna od tema i rješavanje ovog duga i mislim da ćemo doći do rješenja i bez suda“, rekao je Stevanović i dodao da je krajnja instanca Međunarodna arbitražna komora u Parizu koja je u slučaju spora predviđena osnovnim ugovorom.

Kazao je da su oni imali različitih prijedloga za rješavanje ovog pitanja, ali da Ministarstvo još uvijek nije dalo konkretne odgovore.

U informaciji Ministarstva zdravlja navedeno je i da su revizori u revizorskom izvještaju Ministarstva za 2014. godinu stavili primjedbu na pitanje obračunatih kamata zbog kašnjenja u plaćanju „Vamedu“.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )