FOTO: null

Na skupu američkih pedijatrijskih akademskih društava u San Francisku predstavljena je studija o dugotrajnim pozitivnim efektima čitanja u ranom djetinjstvu. Djeca kojoj su roditelji čitali u prvim godinama života razvila su bogatiji rječnik, bolju pismen

Novo istraživanje pokazuje da čitanje djetetu u ranom djetinjstvu može uticati na obogaćivanje njegovog rječnika i sposobnost čitanja i prije početka osnovne škole. Dr Karolin Kejts, vođa projekta i profesorka pedijatrije na Medicinskom fakultetu u Njujorku, ističe da su ta otkrića uzbudljiva, jer ukazuju na to da čitanje mlađoj djeci ima trajni pozitivan efekat na jezik, pismenost i čitanje. „Ono što uče kada im čitate dok su bebeˮ, rekla je dr Kejts, „ima efekta i četiri godine kasnije, kada su na pragu osnovne škole.

„U istraživanju su učestvovale majke i bebe iz državne gradske bolnice, više od 250 njih, a djeca su praćena od šestog mjeseca do četiri i po godine starosti. Rezultati su upoređivani sa brojem pročitanih knjiga i brojem dana u nedelji provedenih u čitanju. Kvalitet „zajedničkog čitanja" bio je praćen pitanjima da li su roditelji razgovarali sa djetetom o knjizi dok čitaju, da li su imenovali slike i emocije likova u knjizi i da li su priče bile prigodne za dječji uzrast.

Imajući u vidu socioekonomske razlike, istraživači su otkrili da kvalitet i kvantitet „zajedničkog čitanja" u ranom djetinjstvu utiču na bogatstvo dječjeg rječnika do četiri godine kasnije, prije polaska u školu. Ako djeci čitamo dok su još bebe, to posebno utiče na njihovu sposobnost čitanja kasnije, a čitanje u narednim godinama značajno razvija pismenost uopšte.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )