U Sarajevu je danas predstavljen projekat konzervacijskih i restauracijskih radova na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, koji bi u organizaciji Turske razvojne agencije /TIKA/ trebali biti okončani do kraja godine.
Načelnik Odjeljenja za urbanizam opštine Višegrad Miroslav Nešković rekao je novinarima da se ušlo u treću godina restauracije i sanacije mosta.
"Imali smo malih problema u vezi sa kamenom sedre i zakonskom regulativom, ali sve to u hodu riješavamo i nadamo se da će u ovoj godini ti radovi biti okončani. Domaća operativa bila je uključena na početku projekta na dovoženju kamena i ostalim radovima", naveo je Nešković.
Nešković je rekao je da je, uz podršku opštine, otvoren kamenolom u višegradskoj Banji "Viline Vlasi" na lokalitetu odakle je vađen kamen za originalni most, te da će se dalji radovi izvoditi tim kamenom.
"Ministarstvo prostornog uređenja i građevinarstva Republike Srpske izdalo je dozvolu za restauraciju, a turska Vlada finansira sve radove koje izvode turski inženjeri", precizirao je on.
Direktor Turske razvojne agencije /TIKA/ za BiH Husein Šanli podsjetio je da je 2004. godine potpisan Sporazum između BiH i Turske.
"2013. godine se krenulo u restauraciju mosta, na samom početku su izvođeni radovi na temeljima, radovi pod vodom, a onda na lukovima do uzengija, tako da je 80 do 90 odsto radova završeno", istakao je on.
Prema njegovim riječima, dosta vremena je utrošeno zbog same statike stubova i nostivosti mosta, te radova pod vodom.
"Nadamo se da će most, koji je u istoriji imao funkciju spajanja kultura, to biti i dalje, uz našu podršku", istakao je on.
Predsjedavajući Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Dubravko Lovrenović ocijenio je da je ovo najveći i najznačajniji projekt takve vrste u poslijeratnoj BiH.
"On je rezultat prethodnih istraživanja, značajna oštećenja su bila na pojedinim stubovima mosta koji je na Uneskovoj listi zaštićenih dobara. Vrijednost radova je u višemilionskim iznosu, a stručno su vrlo zahtjevni", pojasnio je on.