FOTO: pixabay

Nakon istraživanja koje sugeriše da društvene mreže kao što su Twitter, Instagram i Facebook potencijalno oštećuju mentalno zdravlje djece i mladih, članovi britanskog parlamenta su predložili da se zavisnost od društvenih mreža klinički definiše i klasifikuje kao bolest.

Dogodilo se to nakon što je tinejdžerka Moli Rasel ranije ove godine sebi oduzela život zbog, kako tvrde njeni roditelji, prevelike izloženosti sadržaju o samopovređivanju na Instagramu i Pinterestu.

Instagram je nakon toga lansirao sistem bolje kontrole nasilnog sadržaja, no predstavnici britanskog parlamenta smatraju da to nije dovoljno na "internetskom Divljem zapadu".

"Istraživanje jasno naglašava ozbiljnost situacije i veliku brigu stručnjaka i mladih ljudi. Sveobuhvatni nalaz do kojeg smo došli jeste da kompanije imaju dužnost brinuti i zaštititi ranjive korisnike i trebaju regulaciju koja će pružiti zdravstvenu i sigurnosnu zaštitu u bezvlađu digitalnog igrališta", rekla je Širli Kramer, CEO Kraljevskog društva za javno zdravstvo. Osim toga, Kramerova i drugi predstavnici parlamenta iz svih stranaka zaključili su da bi zavisnost od društvenih mreža trebalo da bude klasifikovana kao bolest kako bi mladi dobili pravilnu zdravstvenu zaštitu kad se osjete ugroženim na društvenim mrežama.

INSTAGRAM IMA NAJNEGATIVNIJI UČINAK NA MLADE

Prema prošlogodišnjem izvještaju Kraljevskog društva za javno zdravstvo, Instagram, koji ima 700 miliona korisnika širom svijeta, društvena je mreža koja ima najnegativniji učinak na mlade.

Izvještaj je kombinacija prethodno objavljenog istraživanja koje se bavilo zdravstvenim posljedicama koje društvene mreže mogu ostavljati na pojedince, a uključivalo je 1.500 mladih između 14 i 24 godine. Kako bi spoznali kakve stavove imaju ispitanici prema različitim društvenim mrežama - Instagramu, Facebooku, Snapchatu, YouTubeu i Twitteru - odnosno kako one utiču na njihovo zdravlje, bilo pozitivno bilo negativno, pitanja su se odnosila na njihove osjećaje anksioznosti, povezanost sa zajednicom, na osjećaj prema identitetu, spavanje, na sliku o svome tijelu itd.

Od svih spomenutih društvenih mreža, samo je YouTube imao pozitivan učinak na ispitanike. Ostale su, prema njihovim ocjenama, imale negativan učinak.


#STAUSOFMIND OCJENE POJEDINIH DRUŠTVENIH MREŽA

Uticaj koji najpopularnije društvene mreže imaju na mlade rangirane su sljedećim redoslijedom:

       1. YouTube (jedina platforma s pozitivnim net uticajem)

       2. Twitter

       3. Facebook

       4. Snapchat

       5. Instagram (najnegativnija društvena mreža)

Da li će se dogoditi da se društvene mreže klasifikuju kao bolest ostaje da vidimo.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )