FOTO: null

Strah od gubitka ključnog uticaja na Balkanu i protivljenje Srba daljoj unitarizaciji BiH osnovni su razlog zbog kojeg se zapadne sile protive referendumu o Danu RS.

Ovo za “EuroBlic” tvrde brojni analitičari, komentarišući neobičnu situaciju da najžešće kritike i protivljenja demokratskom izjašnjavanju građana u RS dolaze upravo iz država sa razvijenom demokratskom tradicijom.

Politički analitičar iz Beograda Dragomir Anđelković tako podseća da je samo ove godine širom Evrope održano ili zakazano nekoliko referenduma, koji su, po mogućim globalnim posledicama, mnogo ozbiljniji od izjašnjavanja građana RS o tome koji praznik žele da slave.

- Zašto im nije smetao Bregzit ili im ne smeta to što će do kraja ove godine Mađari, a verovatno i Poljaci, održati referendume o obaveznim kvotama za razmeštanje migranata u zemljama EU? Odgovor je jasan: zato što su licemerni. Referendum je dobar samo kad je u njihovom interesu, a kad to nije slučaj onda bi i Majku Terezu proglasili sotonom – kaže Anđelković.

Politički analitičar Željko Cvijanović, između ostalog, izdvaja različite interese i motive zbog kojih SAD, EU, kao i političkom Sarajevu toliko smeta demokratsko izjašnjavanje građana Srpske o prazniku koji žele da slave. Cvijanović smatra da je upravo “velika buka”, koja se od Sarajeva do Vašingtona digla zbog referenduma u RS odredila njegov značaj više od samog događaja.

- U Sarajevu galame zbog mobilizacije građana Srpske, i to taman onda kad su pomislili da su beznadežno politički podeljeni. Bošnjačke elite BiH vide kao unitarnu državu, po mogućnosti bez Srba ili barem sa Srbima koji neće biti politički faktor, dok referendum afirmiše političku volju koja je sve suprotno od toga. S druge strane, Amerikanci galame zato što referendum prekida 25-ogodišnji trend istiskivanja Srba iz svega što nije „uža Srbija“ i što im se ometa plan paljenja kotla beskrajnih ucena na trbuhu starog kontinenta – kaže Cvijanović.

On ističe da se razlozi zbog kojih se EU protivi referendumu nalaze u tome što, kako tvrdi, mnoge evropske zemlje veruju da se mir na Balkanu može kupiti samo tako što će ga svojim najvitalnijim interesima platiti Srbi.

– Dezintegracija Srba sa Zapada traje četvrt veka i multipolarni svet, koji danas gledamo od Pacifika, preko Sirije do američke izborne kampanje, sporo se probija u balkansku zabit. Srpska danas svojim referendumom simbolički zatvara vrata starom unipolarnom svetu – smatra Cvijanović.

Građansko i nacionalno

Profesor Fakulteta političkih nauka iz Banjaluke Radomir Nešković kaže da osnovna razlika između referenduma u RS i onih koji se, maltene, svakog meseca organizuju širom Evrope i sveta leži u tome što BiH nije građanska država.

- Lako je u Mađarskoj ili Poljskoj organizovati referendum o bilo čemu, jer se radi o građanskim državama. U BiH imate tri naroda i svako jednonacionalno izjašnjavanje nosi određene rizike i posledice – kaže Nešković.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )