FOTO: unsplash.com

Da li je koncept srodne duše zaista ostvariv ili je u pitanju jedan put kojem težimo čitavog života, u nadi da ćemo naići na tu idealnu osobu koja u svakom smislu odgovara svakom našem kriterijumu? Prema studiji Vikli Instituta, srodna duša, na žalost mnogih, nije u korelaciji sa vezama na duže staze.

Sigurno poznajete makar jedan par u svom okruženju koji su maltene poznati po tome da imaju zdravu vezu, zajedno su od srednjoškolskih dana i znaju maltene sve jedno o drugom. Ipak, iako i takvi primjeri postoje, realnost je često drugačija – rijetko kada se dogodi da neko mlad pronađe svoju „srodnu dušu“ sa kojom će ostati do kraja života.
 
Prema studiji Simens Festival Najtsa čak 73 odsto ispitanika reklo je da se "snalaze" u svojoj vezi jer im je prava ljubav pobjegla, prenosi Si-Bi-Es Njuz. Naime, ljudi širom svijeta vrlo se vrlo često odlučuju da ostanu u vezi sa nekim koga ne smatraju srodnom dušom, najčešće zbog želje za sigurnošću i udobnošću.
 
"Pa, bolje je biti sa nekim nego ni sa kim. Mislim da se to javlja kod ljudi," rekla je Kavita Patel, koja se bavi međuljudskim odnosima.
 
Ipak, ovo nije jedini naizgled tužan rezultat izveden iz studije, čak 17 odsto ispitanika izjavilo je da su upoznali svoju srodnu dušu kada je bilo prekasno, odnosno nakon što su već bili u braku sa nekim drugim. Isto tako, 46 odsto njih reklo je da bi bilo u stanju da napusti svog partnera kako bi bili sa svojom "pravom" ljubavi.
 
Koncept srodne duše

Prema studiji „Zamka srodne duše: Zašto je prihvatanje ljubavi zasnovane na sopstvenoj agenciji najsigurniji put do stvaranja cvjetajućeg braka“, 60 odsto Amerikanaca „vjeruje u ideju da se prava ljubav dovodi u vezu sa jedinom pravom srodnom dušom, što potvrđuje da potraga za pronalaženjem srodne duše i dalje igra značajnu ulogu u našoj modernoj kulturi zabavljanja“.
 
„U suštini, vjerovanja o srodnim dušama pružaju prikaz koraka unazad po pitanju zdravog razvoja odnosa. Takva vjerovanja sugerišu da neko postoji kao vaša jedina prava osoba prije nego što ste se uopšte sreli. Međutim, nalazi naše studije ilustruju da se jedinstvo u braku prvenstveno stvara, a ne pronalazi,“ rekao je Adam Galovan, profesor na Univerzitetu Alberta i koautor studije.

 
Jednostavnije rečeno, u cilju da neka osoba postane „vaša“, potrebno je pronaći nekoga koga ćete voljeti i sa kime se dobro slažete, umjesto da brinete o tome da li ćete i kada pronaći „onu pravu“ osobu.
 
Dejvid Šram, još jedan od koautora studije, rekao je da je razumijevanje koncepta ljubavi važno kako bi oni parovi, čija veza polako prelazi iz perioda upoznavanja u nešto ozbiljnije, uspjeli da kreiraju tzv. trajne obrasce partnerstva.
 
„Naše istraživanje pokazuje da trajni brakovi obično predstavljaju ona partnerstva u kojima su supružnici posvećeni stvaranju zajedničkog života, koje je dublje od čisto emocionalne komponente braka“, rekao je Šram.
 
Autori, samim time, preporučuju da odrasli samci moraju da promijene svoje razmišljanje u pogledu pronalaženja „jedine prave“ osobe, i fokusiraju se na ono što nazivaju „jedinstvenim“ brakom. Tim prije, objasnili su kako je, u cilju „stvaranja“ veze na duže staze, potrebno njegovati realna očekivanja o tome šta veza predstavlja, i kakva je njihova uloga u njoj. Takođe, potrebno je razviti zrelo razumijevanje ljubavi i, vrlo važno, održati optimističan pogled na svijet u slučaju raskida i prekida odnosa.
 
Jedan od zaključaka studije je i da „kulturni mitovi oko potrage za „onim pravim“ mogu podrivati kvalitet i dugovječnost ovih veza, dok fokus na lične vrline i svrhovita ponašanja pomaže parovima da postignu više stope povezanosti i napretka u braku”.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )