Alergijski kontakni dermatitis je reakcije imunološkog sistema na alergen koji je došao u kontakt sa kožom. On izaziva reakciju na koži u vidu osipa koji se pojavljuje nekoliko dana posle, a može da traje čak i nedeljama. "Kada vidimo alergijski kontaktni dermatitis, obično je to od boja koje se koriste za farbanje odjeće", rekla je direktorka bolnice “Cleveland Medical Center” i profesorka dermatologije dr Suzan Dedorost.
Disperzne boje se prvenstvo koriste kod sintetičkih materijala, za odjeću poput poliestera i najlona. Profesoka ističe da znojenje tijela i trenje mogu da prouzrokuju širenje boje iz odjeće. Sintetička oprema za vježbanje, sjajni, rastegljivi i vodootporni materijali koji su danas toliko popularni često su krivci za navedene probleme.
"Ako pacijent dođe i ima osip na zadnjem dijelu vrata, oko boka ili oko pazuha, prvo pitanje koje postavljam je šta oblači kad vježba", kaže ona.
Nije poznato koliko su česte alergije na ove boje, ali postoji jedan način da ograničite rizik od loših reakcija.
"Pranjem nove odjeće možete da uklonite višak boje za farbanje tkanina i tako smanjite izloženost eventualnim problemima”, rekla je dr Dedorost.
Alergijski osipi nisu jedini zdravstveni problem povezan sa hemijskim sredstvima. U studiji iz 2014. godine, grupa istraživača sa Univerziteta u Stokholmu testirala je 31 uzorak odjeće kupljene u maloprodajnim objektima.
Oni su bili različitih boja, materijala, brendova, cijena, i bili su namijenjeni širokom tržištu. Pronašli su vrstu hemijskog jedinjenja nazvanog "kinolin“ (ili jedan od njegovih derivata) u 29 od 31 uzorku, a nivo ove hemijske supstance bio je naročito visok u odjeći od poliestera.
Kinolin se koristi u bojama za odeću, a Američka agencija za zaštitu životne sredine klasifikovala ga je kao "mogući kancerogen za ljude" zasnovano na nekim istraživanjima koja ga povezuju sa "aktivnošću koja pokreće tumor" na miševima, iako agencija takođe navodi da nijedno ispitivanje nije sprovedeno na ljudima.
Ulrika Nilson, članica grupe Univerziteta u Stokholmu i profesor analitičke hemije, pominje nitroaniline i benzotiazole, još dva hemijska jedinjenja koja se pojavljuju u odjeći i koja se u laboratorijskim i životinjskim dokazima povezuju sa potencijalnim štetnim uticajima na zdravlje, uključujući i karcinom.
Neke od ovih hemikalija mogu se nalaziti dublje u tkaninama i tako vremenom mogu preći i na kožu.
U svakom slučaju pranje tek kupljene garderobe je obavezno, kako zbog pomenutih jedinjenja, tako i zbog drugih nečistoća, od skladištenja do probanja u radnjama.