Elementarne nepogode koje su tokom jula više puta zahvatile pojedine dijelove Srpske nanijele su višemilionske štete u agraru. Iako rod iz godine u godinu odnose mraz, grad, poplave i suša, malobrojni poljoprivrednici osiguravaju svoje površine.
Iz republičkog agrarnog budžeta i budžeta lokalnih zajednica biće izdvojena sredstva za pomoć, ali to duguročno nije rješenje, te nadležni apeluju na proizvođače da osiguraju usjeve i imovinu. U ovoj godini grant za subvencije za osiguranje u republičkom agrarnom budžetu povećan je skoro tri puta i iznosi 1,5 milion maraka.
Osigurati se može stočarska, voćarsko-vinogradarska i povrtarsko-ratarska proizvodnja. Semberski ratar iz Golog brda Nikola Aleksić na 22 hektara proizvodi kukuruz, pšenicu i djetelinu. Svoje usjeve nije osigurao jer je, kaže, proizvodnja skupa, pa mu je to dodatni izdatak u budžetu.
- Godina loša. Kišno proljeće, sušno ljeto sa olujnim nevremenom, sjetva sve skuplja. I na kraju kad proizvedemo, nemamo kome da prodamo. Nije opravdanje, ali nekako nam baš zafali tih par stotina maraka za osiguranje – kaže Aleksić za portal InfoBijeljina.
Poljoprivreda je, kažu proizvođači „fabrika pod vedrim nebom“, pa kad osiguraju usjeve ne strahuju od vremenskih nepogoda i ne moraju sa zebnjom da gledaju u nebo. Boško Radić obrađuje oko 700 dunuma, od čega je 450 pod pšenicom, a ostalo zasijano uljanom repicom.
- Osiguranje obavezno uplaćujem. Za ove moje parcele me izađe oko 4.000 KM godišnje. Imajući u vidu da mi se refundira 70 odsto sredstava, to je zanemarljiv iznos u poređenju sa nadoknadom štete u slučaju elementarnih nepogoda – ističe Radić.
Iz republičkog agrarnog budžeta prošle godine pravo na premiju za osiguranje poljoprivredne proizvodnje ostvario je 231 korisnik, a za ove namjene isplaćeno je 620.000 KM. Ove godine podsticajna sredstva povećana su na 1,5 milion maraka. Povećani su i limiti sa 25.000 na 40.000 konvertibilnih maraka po jednom korisniku.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Minić kaže da je osiguranje usjeva postalo nužnost.
- Povećali smo sredstva na 1,5 milion maraka. Poljoprivrednici imaju subvenciju u iznosu od 20, 30 odsto i iz lokalnih budžeta, tako da im to stvarno nije veliki izdatak – kaže Minić i najavljuje da će subvencije za osiguranje u idućoj godini povećati.
Uslov za ostvarivanje subvencija za osiguranje usjeva i imovine je da su podnosioci zahtjeva u registru poljoprivrednih gazdinstava prijavili površine pod biljnim vrstama kao i stoku. Pojedine osiguravajuće kuće poljoprivrednicima omogućavaju i plaćanje rata na odloženo, ali i druge olakšice.