FOTO: infobijeljina.com

Ni 15 dana nakon pojave bruceloze na farmi u opštini Vogošća, 13 krava nije eutanazirano, te i dalje prijeti opasnost da se bolest proširi, zbog čega su iz ove opštine od nadležnih zatražili da hitno reaguju i uklone zaražene životinje.

Poljoprivrednici iz FBiH poručuju da će pred Bajram sigurno biti mnoštvo ovaca zaraženih brucelozom, te se pitaju da li će ih tek tako ostaviti i pustiti da se širi zaraza.

Kako su saopštili iz opštine Vogošća, oni su u ponedjeljak zvanično zaprimili informaciju o pojavi bruceloze na području Vogošće, zbog čega je Opštinski štab civilne zaštite održao vanrednu sjednicu.

"S obzirom na to da sa danom održavanja sastanka, doneseno rješenje nadležne Veterinarske inspekcije nije izvršeno zbog poteškoća sa uklanjanjem eutanaziranih zaraženih životinja, a Zakonom o veterinarstvu FBiH jasno je definisana nadležnost po ovom pitanju, zaključeno je da je neophodno da nadležni hitno poduzmu mjere na sprečavanju širenja zarazne bolesti bruceloze i uklanjanju eutanaziranih i zaraženih životinja", navode na stranici opštine Vogošća.

Oni su od nadležnih kantonalnih institucija - Ministarstvo privrede KS, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS i Zavoda za javno zdravstvo KS - zatražili da hitno preduzmu mjere i radnje na sprečavanju širenja zarazne bolesti bruceloze na području opštine Vogošća.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, kaže da je on znao da je bilo 11 zaraženih krava, ali da je moguće da su se još dvije pojavile.

"To je bilo prije 15 dana, kad je ustanovljena bruceloza, nakon čega je naređena  eutanazija. Do danas to niko nije izvršio, krave su u štali, čovjek trpi ogromne gubitke, jer se one moraju musti, s tim da se mlijeko proliva, a postoji opasnost da se zaraza proširi, no ništa se ne preduzima", rekao je Bićo za "Nezavisne".

Dodaje da je od veterinara stiglo obavještenje da na gradskoj deponiji nema više mjesta za odlaganje životinja, kao i da oni traže način da ukopaju zaražene krave.

"Sudeći po svemu, izgleda da nemaju rješenje. Čovjek u štali ima više od 60 grla, i to je veliki problem, jer institucije ne znaju i nemaju izlaza za takve situacije. Na gradskoj deponiji je bila deponija gdje su se te uginule životinje smještale, no više tu nema mjesta. Nemam riječi kojim bih opisao ovo stanje, jer ljudi sjede u institucijama, a nemaju rješenja za ovakve probleme", kazao je Bićo.

Ističe da bruceloza nije bolest koja se juče pojavila.

"Ona se često pojavi i uvijek treba biti spreman. Evo, sada će pred Bajram biti puno ovaca koje će biti zaražene brucelozom i šta onda, treba ih ostavljati da šire zarazu? Problem je što se bruceloza prenosi na ljude, i to je vrlo opasna bolest", istakao je Bićo.

Sa druge strane, Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS, navodi da još nije čuo za pojavu bruceloze te da je, prema njegovim saznanjima, u Republici Srpskoj nema.

"U Srpskoj nema prijavljenih slučajeva i ne bi bilo dobro da se pojavi bruceloza, jer nam je ionako ugrožen stočni fond", kazao je Banjac za "Nezavisne".

Saša Bošković, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH, za "Nezavisne" je kratko poručio da je na službenom putu te da će krajem sedmice imati više informacija o pojavi bruceloze.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )