FOTO: klix.ba

Brava vašeg automobila je otključana ali vrata ostaju zatvorena. U slučaju mraza i leda, zaptivne gume mogu se vrlo čvrsto smrznuti i onemogućiti vam pristup automobilu. Postoji nekoliko jednostavnih trikova za te slučajeve.

Ako su vrata automobila zamrznuta i ne možete ih otvoriti, svakako treba izbjegavati upotrebu sile. Tako ćete vjerovatno polomiti dijelove brave i ručke a troškovi popravke tih sijelova su prilično visoki.
 
Umjesto primjene sile njemački auto-moto klub ADAC savjetuje da gurnete nešto na vrata s vanjske strane. Uz malo vještine i osjećaja, led bi se mogao odvojiti od praznina. Lagano kuckanje po panelu vrata takođe vrijedi pokušati.
 
Ako oba načina nisu dovoljna, vrijedi prvo isprobati druga vrata. Možda možete sjesti za volan sa suvozačevog sjedišta. Tada možete pokušati otvoriti vozačeva vrata iznutra.
 
Lagano odmrznite vodom
 
Zamrznuta vrata mogu se otvoriti i vodom. Zagrijte vodu na oko 50 stepeni, a zatim je pažljivo sipajte duž okvira vrata. Nikada nemojte koristiti jako vruću ili kipuću vodu. To može oštetiti boju.
 
Unutrašnjost i zaptivne gume vrata moraju se zatim pažljivo osušiti kako bi se spriječilo ponovno smrzavanje. Voda za pranje prozora sa antifrizom manje je prikladna za otpuštanje smrznutih vrata.

Važno: Nemojte sipati vodu preko stakla jer može lako doći do pucanja stakla zbog nagle promjene temperature.
 
Odustanite od fena za kosu i toplotnih topova
 
Posezanje za fenom takođe obično nije dobra ideja za zagrijavanje smrznutih vrata. Vrući zrak iz fena često se toliko brzo hladi da ne dopire do leda u gumenim zaptivkama. S druge strane, pravi toplotni pištolj sa svojim visokim temperaturama može čak i oštetiti vrata. Boja i baza boje se takođe mogu istopiti ili ljuštiti.
 
Njega štiti od smrzavanja
 
Čista i dobro održavana guma na vratima i haubama ne samo da održava automobil dobro zatvorenim, a unutrašnjost suvom i što je moguće tišom, nego se zimi zahvaljujući tome ne smrzavaju. Da biste ih očistili lako i nježno, najbolja je voda s malo pH neutralnog sapuna. Ovo može biti i blagi sapun za kožu.
 
Vlažna pamučna krpa uklanja prljavštinu s površine. Zatim pažljivo i temeljno osušite gumice drugom mekom pamučnom krpom. Tek tada nanesite proizvod za njegu gume - on ispunjava male pore na gumenoj površini tako da se tamo ne može skupiti vlaga.

To je posebno važno zimi. Vlažnost u ovim udubljenjima je garancija za smrzavanje. Tome su sklonije starije i poroznije brtve, kao i zapuštene i oštećene brtve.
 
Izbjegavajte kuhinjske potrepštine
 
S vremena na vrijeme, kućne namirnice kao što su puter ili ulje preporučuju se kao jeftina alternativa specijalnim proizvodima iz trgovine za automobilsku kozmetiku. U osnovi, oni takođe stvaraju zaštitni film na gumi. Međutim, mogli bi se nekada pregrijati i postati užegli. Stručnjaci stoga preporučuju korištenje proizvoda posebno dizajniranih za ovu svrhu.
 
Sredstva kao što su vazelin i jelenji loj takođe se ne smiju koristiti u čistom obliku, iako su ponekad dio preporučenih proizvoda za njegu.
 
Za starije i već donekle istrošene brtve sa većim izbočinama, čvrsta sredstva su bolja od tekućih. Tečni proizvodi za njegu se više preporučuju za nove i dobro održavane zaptivne gume. Ove gume je po pravilu dovoljno održavati dva puta godišnje, a kod starijih automobila nešto češće.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )