FOTO: null

Za šest mjeseci ove godine inspektori su kaznili preduzeća u Republici Srpskoj sa oko dva miliona KM zbog nepoštovanja zakonskih propisa.

Od blizu 13.000 kontrola Inspektorata RS u 28 odsto slučajeva su utvrđene nepravilnosti u poslovanju. Najveći broj kršenja propisa - skoro polovina zabilježen je kod prodaje robe i usluga i u oblasti radnih odnosa i zaštite na radu.

- Najčešći prekršaji zbog kojih su inspektori izricali novčane kazne su neizdavanje računa, angažovanje radnika bez ugovora o radu, nelegalan drumski prevoz, nelegalan promet šumskih drvnih sortimenata, nepridržavanje projektne dokumentacije prilikom izvođenja radova u različitim oblastima, zatim neprovođenje mjera zaštite na radu, kao i promet namirnica koje ne ispunjavaju propisane parametre kvaliteta i zdravstvene ispravnosti - kaže Dušanka Makivić, portparol Inspektorata RS.

Brojne kontrole

U Inspekciji kažu da su napravljeni pomaci u odnosu na prethodne godine, ali da je procenat kontrola sa nepravilnostima i dalje visok.

Inspektori Poreske uprave RS su istom periodu objavili blizu 2.000 terenskih i kancelarijskih kontrola, u okviru kojih je naloženo plaćanje obaveza od oko 18,6 miliona KM.

Obavljeno je 1.825 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, kao i 86 kontrola neprijavljenih obveznika doprinosa za što su izdavani prekršajni nalozi, pokretani prekršajni postupci, ali i stavljan ključ na brave preduzeća

- U 302 slučaja kontrole evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, pored novčane kazne, poreskim obveznicima je izrečena i mjera privremene zabrane obavljanja djelatnosti u trajanju od 15 dana - kaže Zora Vidović, direktor Poreske uprave RS.

U okviru svih kontrola, najveći broj nepravilnosti utvrđen je kod preduzeća u oblasti djelatnosti ugostiteljstva i trgovine, tako da su oni i najčešće privremeno zatvarani.

Različiti aršini

U Uniji udruženja poslodavaca RS kažu da ne podržavaju kršenje propisa i da svaka firma koja krši propise treba da bude kažnjena.

- Problem je neravnopravan položaj preduzeća kada se radi o kontrolama inpsekcija. Nekim privrednicima se tolerišu propusti i gomilanje obaveze, zbog čega se na kraju dođe do situacije da ni država ni radnici ne mogu naplatiti svoja potraživanja. S druge strane, nekom malom preduzeću se traži dlaka u jajetu i zbog sitnice se izriču rigorozne kazne i privremno zabranjuje rad, što malom privredniku nanosi veliku štetu. Propisi treba da budu isti za sve, bez izuzetaka - kaže Dragutin Škrebić, predsednik Unije udruženja poslodavaca RS.

Prvo opomena

U Inspektoratu RS kažu da kada je riječ o manjim propustima izriču upravne mjere i nalažu otklanjanje nepravilnosti. Međutim, u slučajevima gdje je riječ o tendencioznom kršenju zakona preduzimaju represivne mjere.

I u Poreskoj upravi napominju da prvo rješenjem nalažu poreskim obveznicima da u roku od 30 dana izmire utvrđene poreske obaveze. U protivnom se pokreće postupak prinudne naplate.

Zakoni iz SFRJ

Inspektorima otežava rad nedostatak materijalnih propisa, jer je veliki dio tehničke regulative još iz SFRJ, a dio propisa je neusaglašen.

- Često se direktive EU uvode u naše zakone, a da se prethodno ne obezbjede uslovi za njihovu primjenu - ističe Makivićeva.

Neophodno je, ističe ona, obezbjediti laboratorijske kapacitete sa akreditovanim i sertifikovanim metodama, adekvatan vozni park, osavremeniti informatičku opremu za rad inspektora te nabaviti tehničku i zaštitnu opremu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )