SARAJEVO, BANJALUKA - Centralni popisni biro BiH sutra će pokušati da postigne dogovor o tome ko je rezidentni stanovnik BiH, a u slučaju neuspjeha, pred BiH su dvije mogućnosti - da mijenja zakon i pomjera rok za objavu rezultata popisa ili da cijeli pro
U ovom drugom slučaju, kako saznajemo, podaci koji su dobijeni iz popisa stanovništva, domaćinstava i stanova statističke agencije koristile bi svaka na svoju ruku, međutim problem je u tome što ti podaci ne bi dobili međunarodnu verifikaciju. U slučaju da na predstojećoj sjednici bude napravljen bilo kakav napredak, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, parlament BiH morao bi usvojiti izmjene Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova i rok za objavu rezultata, koji je označen kao 1. jul ove godine, pomjeriti za nekoliko mjeseci.
Akteri koji će sutra pokušati postići dogovor juče nisu željeli govoriti o tome kolike su šanse da se dođe do rješenja, odnosno do usaglašenog stava o tome ko je stalni stanovnik Bosne i Hercegovine.
U Agenciji za statistiku BiH juče su nam samo potvrdili da je sjednica Centralnog popisnog biroa zakazana za 9. mart, a na pitanje šta u slučaju da ne bude dogovora, kratko su odgovorili da će "Centralni popisni biro predložiti naredne korake".
"Popisni biro Agencije za statistiku BiH je jedinstvenog stava da, ako se najkasnije do 15. marta 2016. godine ne usvoje ključni dokumenti, statističke institucije u BiH neće biti u mogućnosti objaviti rezultate popisa u zakonom predviđenom roku za objavu rezultata popisa do 1. jula 2016. godine", rekli su juče u Agenciji za statistiku BiH.
Na neophodnost postizanja dogovora proteklih dana apelovali su iz Agencije za statistiku BiH, Ministarstva civilnih poslova BiH i najvećih političkih partija u Bosni i Hercegovini.
"Očigledno je da je popis više politička, nego statistička kategorija. Bošnjaci bi stalo popisivali dok se ne desi popis koji njima odgovora", rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS, ističući da je cilj Bošnjaka da "navuku nešto preko 50 odsto u BiH".
Predsjednik RS naglasio je da je RS za uvažavanje svih standarda koji su u vezi s popisom i evidencijama, ali da nešto ne štima, ili sadašnji broj Bošnjaka ili broj poginulih Bošnjaka u proteklom ratu.
"Može da ih bude koliko hoće, nije to problem, ali postavlja se pitanje šta bi s onim periodom silne pogibije i nestanka, koji sada pokazuje da u BiH po tim njihovim statistikama raste broj Bošnjaka", rekao je Dodik. Podsjećanja radi, najveći problem je upravo u tome što se RS i FBiH ne mogu dogovoriti ko je stalni stanovnik Bosne i Hercegovine. S jedne strane u FBiH insistiraju na tome da u ukupan broj stalnih stanovnika uđu i oni koji žive i rade u inostranstvu, što je za Republiku Srpsku neprihvatljivo.
Razlika u broju stanovnika zavisno od toga koji će standard biti primijenjen je oko 300.000 stanovnika.
Adil Osmanović, ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine, nakon sastanka s rukovodstvom Agencije za statistiku BiH i predstavnicima entitetskih zavoda za statistiku, koji je održan u petak, apelovao je na sve da do 15. marta postignu dogovor, ističući da postoji realna opasnost da popis bude poništen. Inače, u slučaju da statističari sutra dogovore ko je rezidentni stanovnik, potrebna su najmanje četiri mjeseca da se obrade popisnice i objave rezultati.
Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH održan je od 1. do 15. oktobra 2013. godine i koštao je oko 46 miliona KM.