FOTO: InfoBijeljina.com

Tokom prvih šest mjeseci ove godine na području Policijske uprave Bijeljina evidentirano je 29 krivičnih djela zlostavljanja i iskorištavanja djece. Tužilaštvu su podnijeti izvještaji protiv 11 osoba muškog pola, od 25 do 60 godina.

Ova krivična djela su sve učestalija pa su nadležni pojačali aktivnosti na njihovom sprječavanju, ali i istovremeno edukovanju mladih u vezi sa ovim opasnostima, prvenstveno na internetu. Načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Bijeljina Srđan Gajić pojašnjava da je ovo djelo počinjeno onda kada neko navede dijete da učestvuje u snimanju ili na neki drugi način organizuje ili omogućava pornografsku predstavu za gledanje gdje su učesnici djeca te kada neko vrši distribuciju, samo posjedovanje, prometovanje.

- Predviđene kazne za ova nedjela od 6 mjeseci do tri, odnosno pet godina zatvora, a ako je riječ o licima mlađim od 15 godina zaprijećena je zatvorska kazna od 2 do 8 godina – naglašava Gajić. 


Takozvani “predatori” neprimjerene sadržaje najlakše plasiraju na internetu i društvenim mrežama, koje su već duže dio naše svakodnevice.

Stručnjaci upozoravaju da u zaštiti djece i mladih porodica ima veliku ulogu. Psiholog u Centru za socijalni rad Bijeljina, Ivana Gajić kaže da je interenet naša svakodevnica te uz adekvatnu roditeljsku kontrolu ima mnogo dobrobiti kao što su dostupnost informacija, brže učenje i razvijanje nekih vještina, lakše usvajanje znanja, ali i mnoge nedostatke i opasnosti. 

- Djeca  su izložena  neprimjerenim sadržajima, nasilnim i seksualnim. Stvara se mogućnost stupanja u kontakt sa nepoznatim osobama gdje takođe može doći do zolupotrebe. U suštini uloga roditelja je da usmjeri ponašanje djeteta kao što to radi u realnom životu - savjetuje Gajićeva. 


Sigurnost djece u stvarnom i virtuelnom svijetu prioritet je svakom odgovornom roditelju. Bijeljinac Boško Nikolić kaže da se roditelji moraju više posvetiti djeci, pratiti kako koriste internet i koje društvene mreže. 

- Ukoliko to ne znaju ili nisu u stanju mogu se obratiti stručnjacima, a postoje i institucije i SOS linije za pomoć - kaže Nikolić za portal InfoBijeljina. 

Slaže se i Dejan Jekić.

- Najvažnije je ograničiti im vrijeme na internetu, s vremena na vrijeme pogledati istoriju pretraživanja i ukoliko primjete bilo šta neprimjereno, reagovati na vrijeme – kaže ovaj roditelj.

Stručnjaci savjetuju roditeljima da koriste neku od brojnih aplikacija za kontrolu aktivnosti djece na internetu, koje omogućavaju praćenje sadržaja, pristup porukama i zapisima poziva, te identifikuju lokaciju na kojoj se dijete nalazi.

Republika Srpska nekoliko godina ima i Registar lica pravosnažno osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece koji znatno doprinosi borbi protiv ovih krivičnih djela. 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )