FOTO: null

Parlamentarci BiH traže strože kazne za svoje građane koji se bore na sirijskom ratištu. Ministar Mektić: Maksimalnu kaznu povećati sa pet na osam godina

Prema zvaničnim podacima Suda BiH, do sada su u Bosni i Hercegovini 23 osobe osuđene zbog ratovanja za Islamsku državu. Šestorica ratnika za Siriju dobila su zatvorske kazne od godinu dana, dok su ostali bili osuđeni na duže kazne. Više od polovine njih već se nalazi na slobodi, što oni koji su je "kupili", što oni kojima su kazne istekle. Prema nezvaničnim informacijama, dvojica osuđenih su platila da izbjegnu rešetke, mada se sumnja da je njihov broj veći. Upravo zbog toga, parlamentarci BiH su riješili da promjenom Krivičnog zakona onemoguće "kupovinu" slobode za svoje građane koji se bore na sirijskom ratištu i kojih je trenutno 112.

Krivični zakon BiH pruža mogućnost onima koji su ratovali na strani Islamske države i drugih terorističkih organizacija da po povratku u zemlju, ukoliko budu osuđeni i dobiju kaznu zatvora od godinu dana, "kupe" slobodu. Prevedeno, potrebno je da uplate 100 maraka po zatvorskom danu, ili ukupno 36.500 maraka, da bi izbjegli zatvor. Dopušteno im je i da posle odležane polovine kazne budu pušteni na uslovnu slobodu.

U Predstavničkom domu Parlamenta BiH ove sedmice će se raspravljati o prijedlogu izmjena Krivičnog zakona BiH kojima bi bila poništena mogućnost otkupa zatvorske kazne za državljane BiH koji su ratovali za Islamsku državu, kao i mogućnost uslovne slobode posle polovine odležane kazne.

Dragan Mektić, ministar bezbjednosti BiH, kaže, za "Novosti", da očekuje da ove izmjene budu usvojene, kao i još jedna kojom bi se maksimalna kazna za odlazak na strana ratišta i učestvovanje na strani terorističkih organizacija sa sadašnjih pet povećala na osam godina zatvora.

- Ljudi koji odlaze da ratuju na strani terorističkih organizacija postaju dio njih, odnosno, tretiramo ih kao teroriste. Država BiH se mora tako i postaviti prema njima. Očekujem da se pooštre kazne i da teroristi, kad se vrate u BiH, idu u zatvor na duže vrijeme, a ne da plaćaju i odmah izlaze na slobodu - ističe Mektić, i dodaje da BiH ovim izmjenama prati evropsku zakonsku regulativu, koja je još rigoroznija za pripadnike Islamske države.

Aleksandra Pandurević, poslanik SDS u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, kaže da je problem terorizma u Bosni malo više izražen nego u zemljama regiona, što se ne može negirati. Podsjetila je da su u BiH izvršena četiri teroristička akta i istakla da takvih napada nije bilo u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj.

Pandurevićeva je pojasnila da je suština prijedloga izmjena Krivičnog zakona, koji predlaže Klub poslanika SDS, da osobe koje su osuđene za odlazak na strana ratišta i učešće u neprijateljskoj vojsci moraju da odleže zatvorsku kaznu.

Dževad Galijašević, ekspert za borbu protiv terorizma, kaže, za "Novosti", da se sadašnjim krivičnim zakonima teroristi nagrađuju kaznama.

- Osobe iz BiH koje su ratovale za Islamsku državu kad se vrate u zemlju već imaju od svoje logistike spreman novac za plaćanje kazne, i tu leži najveći problem. Nije samo problem kaznena politika, već i izvor finansiranja radikalnih islamista - ističe Galijašević.

OTKUP

Dušanka Majkić, poslanik SNSD, kaže, za "Novosti", da se definitivno ovim osobama mora onemogućiti otkup zatvorske kazne i da u tom smjeru treba da idu i izmjene zakona.

- SNSD će ovde pratiti i mišljenje Ministarstva pravde RS, koje ide u smjeru da se zabrani otkup kazni za sve.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )