FOTO: null

Republička inspekcija za hranu kontroliše sve pošiljke koje iz inostranstva uđu u zemlju. U 28 slučajeva uvoz je zabranjen i naloženo je uništavanje ili vraćanje robe dobavljaču

Republička inspekcija za hranu je u 2016. godini prilikom uvoza pregledala čak 64.202 pošiljke hrane, a 3.414 uzoraka uzeto je za analizu. Provjeravani su i zdravstvena ispravnost i kvalitet. U 81 slučaju bile su sporne deklaracije, ali su uvoznici, po nalogu inspektora, to ispravili, pa su pošiljke puštene u promet. Međutim, za 28 pošiljaka "nije bilo spasa".

Propusti su utvrđeni kod proizvoda iz raznih zemalja, a pretežno su to bili slatkiši, odnosno konditorski proizvodi poreklom iz Albanije, Austrije, Srbije, osvežavajuća pića iz Mađarske, začini iz Slovenije i Hrvatske, mesne prerađevine iz Makedonije i Srbije i drugo.

- Posle završenih analiza, u slučaju 28 pošiljaka hrane uvoz je zabranjen i naloženo je uništavanje ili povrat robe dobavljaču, jer je utvrđeno da proizvodi ne ispunjavaju propisane parametre zdravstvene ispravnosti i kvaliteta - kaže, za "Novosti", portaprol Republičke uprave za inspekcijske poslove Dušanka Makivić.

Prilikom uvoza, pored provere dokumentacije koja prati pošiljku, sprovode se organoleptički pregled pošiljke (izgled, miris, boja, deklaracija) i uzorkovanje proizvoda za laboratorijske analize, na principu procene rizika. To podrazumeva da se uzorkuju proizvodi za koje je prethodnim kontrolama utvrđena neka nepravilnost, proizvodi koji su specifični za pojedina godišnja doba, proizvodi za koje u zemljama regiona postoje izvesni rizici... Na osnovu procene rizika izrađuje se operativni plan uzorkovanja kojim se identifikuju potencijalne nepravilnosti, te se analizama zahteva ispitivanje, precizira Makivićeva.

Ona je dodala da se pošiljke koje se uzorkuju ne puštaju u promet pre dobijanja rezultata laboratorijskih analiza.

- Skladište se u prostorijama uvoznika i tek posle dobijanja rezultata analize, ukoliko je ona uredna, inspektor donosi rešenje kojim se dozvoljava puštanje robe u promet. Ukoliko je analiza neuredna, donosi se rešenje kojim se zabranjuje promet i nalaže uvozniku da uništi sporne pošiljke ili ih vrati pošiljaocu.

NADGLEDAJU 12 GRANICA

Za potrebe inspekcijskog nadzora prilikom uvoza, republički inspektori za hranu prisutni su na 12 graničnih prelaza, odnosno carinskih ispostava u Republici Srpskoj.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )