FOTO: InfoBijeljina

Koalicija "Dogovor za Bijeljinu" više nego ubjedljivo je dobila izbore semberskim mjesnim zajednicama. Građani su pokazali da nisu zadovoljni radom aktuelne lokalne vlasti na čelu sa gradonačelnikom Petrovićem jer, kažu, da je između ostalog i projekat‚ "Urbana Semberija" zaustavljen.

On je do prije dvije godine podrazumijevao asfaltiranje seoskih mjesnih zajednica, izgradnju ambulanti porodične medicine, obnovu starih školskih objekata, domova kulture. 

Gotovo da nema sela u Semberiji u kojem nedostaje nešto od infrastrukture. Da li su to putevi, rasvjeta, ambulante, vrtići. Istovremeno, objekti u kojim se nekad odvijao društveni život su često ruinirani.



"Treba nam prostor da se mještani okupljaju, omladina druži, da se organizuju proslave, i tu smo u škripcu sa prostorom. Ako bi se renovirao ovaj Dom kulture onda bi to bila druga priča. Moglo bi se tu organizovati i dječije obdanište. Naše mještanke svako jutro voze djecu ili u Bijeljinu ili Ugljevik", kaže za InfoBijeljina Slavica Obrenović iz Suvog Polja.

U ovom selu postoji oko 700 domaćinstava. Mještani ističu i neuslovnu osnovnu školu u kojoj je renovirana jedna učionica za učenike prvog razreda.

"Prioritet je i da nam renoviraju osnovnu školu jer su uslovi jako loši u njoj. Nešto stolarije je prominjeno ali se unutrašnjost nije obnovila od 1970. godine. Klupe se koriste iz tog perioda. Grijanje je još na one male, visoke peći, zatom potrebno je renovirati i mokre čvorove", kaže Slavica.



U Donjem Magnojeviću nekada je bilo pet trgovina, danas nijedna. U selu nadaleko poznatom po tovu junadi, svinja i proizvodnji mlijeka, sve je manje stanovnika. U Doma kulture prašina i paučina.

Tu nije kraj demografskim i infrastrukrnim problemima ovog sela.

"Veliki naš problem je i groblje. Nemamo gdje više da sahranjujemo najmilije. Obraćali smo se gradskoj upravi i gradonačelniku da nam pomognu. Mi trenbutno sahranjenjujemo tako što prekopavamo stare grobove, ljudi koji su umrli prije 50, 60 godina", kaže Ilija Zarić za InfoBijeljina.

Za mještane Golog Brda najvažnije je da se obnovi sobraćajna infrastruktura i stvore bolji uslovi za ostanak mladih na selu.

Mjesnoj zajednici Amajlije nedostaje bolji put kroz selo jer je postojeći izgrađen sedamdesetih godina prošlog vijeka. Potrebno im je prije svega renoviranje osnovne škole.

Koalicija Dogovor za Bijeljinu osvojila je većinu u 59 mjesnih zajednica, a Koalicija SDS-PDP u devet. Građani očekuju rješavanje infrastrukturnih problema, javnog prevoza, bolje uslove za mlade na selu, više vrtića i dnevnog boravka za predškolsku djecu.



"Naravno da ćemo preko tih novih Savjeta vršiti pritisak na Gradsku upravu. Jer priča da MZ nisu pravna lica i kako da one nemaju neki značaj a ta priča ide iz suprotnog tabora poslije poraza. Pare postoje i sad za MZ, i one su u Odjeljenju za stambeno komunalne poslove. Gradonačelnik se stalno zaklinje uz narodni interes a SDS – PDP su dobili u Dragaljevcu donjem, srednjem i gornjem, jer se tamo i danas asfaltira, parama svih građana Bijeljine. Cifra utrošenih sredstava je zabrinjavajuća, i mi ćemo da vratimo izvještaj na doradu. Jer ako je 1,7 miliona KM planirano za puteve zašto je utrošeno samo 200.000 KM, a od toga je samo u Dragaljevce 150.000 KM. U rodnom selu Ljubiše Petrovića smo pobijedili sa 6:1 fudbalski rečeno, a da je zadnji po broju glasova bio gradonačelnikov čovjek od povjeernja, odnosno šef Odjeljenja za stambeno komunalne poslove", kaže Zlatan Lazarević odbornik SNSD.

Pred Koalicijom je sada veliki posao jer bi trebalo da opravdaju povjerenja građana koji kažu da je između ostalog i projekat‚ "Urbana Semberija" zaustavljen.

On je do prije dvije godine podrazumijevao asfaltiranje seoskih Mjesnih zajednica, izgradnju ambulanti porodične medicine, obnovu starih školskih objekata, domova kulture.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 2 )