Iako su danas popularni neki novi animirani likovi kao što su Elza i Ana iz Zaleđenog kraljevstva ili Patrolne šape, postoje likovi iz starih crtanih filmova kojih se mnogi rado sjećaju.
Animirani klasici iz 80-ih i 90-ih godina obilježili su djetinjstvo i odrastanje generacija, pružajući im nezaboravne avanture, smijeh i zabavu.
Koji su najbolji stari crtani filmovi?
Neki likovi iz starih crtanih filmova danas su stekli kultni status i postali su dio popularne kulture. To su svakako brojne Diznijeve kreacije, prije svega Miki i Mini Maus, Paja Patak, kao i cijeli “univerzum” Looney Tunes-a iz kojeg su proistekli likovi poput Duška Dugouška, Patka Dače, Brzog Gonzalesa, Tvitija i drugih, ali i Mornar Popaj, Nindža kornjače, Štrumfovi i mnogi, mnogi drugi stari crtani filmovi.
Looney Tunes crtani filmovi nastali su pod okriljem produkcijske kuće Warner Bros. i od svog prvog pojavljivanja osvojili su srca gledalaca širom svijeta svojim jedinstvenim humorom, nezaboravnim likovima i avanturama koje su zabavljale generacije.
Ovaj animirani svijet Looney Tunes-a stvorio je neke od najikoničnijih likova koji su postali neizostavni dio pop kulture, kao što su Duško Dugouško, Patak Dača, Tviti, Brzi Gonzales, Silvester, Ptica trkačica, Petao Sofronije, Tasmanijski đavo i brojni drugi.
U Srbiji su ovim likovima glasove pozajmljivali neki od najpoznatijih glumaca tog doba poput Nikole Simića i Đuze Stoiljkovića.
Volt Dizni kompanija osnovana je 1923. godine, a postavila je temelje za revoluciju u svijetu animacije. Njihov prvi veliki uspjeh bio je Miki Maus koji je debitovao 1928. godine, a ubrzo je postao simbol kompanije i omiljeni lik širom svijeta. U decenijama koje su uslijedile, Dizni je stvorio neke od najznačajnijih i najljepših crtanih filmova svih vremena.
Mnogi poznati crtani filmovi, kao što su Supermena i Betmena, nastali su i iz stripova vrlo brzo osvojivši male ekrane, ali i srca gledalaca širom svijeta.
Sa manjkom tehnologije, za razliku od danas kada imamo obilje kompjutera, tableta i mobilnih telefona, stari crtani filmovi su služili i kao inspiracija i podsticaj mašti za smišljanje igara i druženje među djecom.
Koji su najpoznatiji jugoslovenski crtani filmovi?
Jedan od najpoznatijih i najpopularnijih jugoslovenskih crtanih filmova jeste „Čudesna šuma“ iz 1986. godine. Snimljen je u saradnji produkcijske kuće Kroacija film i američke Fantasy forest film.
Scenario za film je adaptirao Fred P. Šarki, prema istoimenoj knjizi za djecu spisateljice Sunčane Škrinjarić, a režirali su ga Miklan Blaženković, Ivo Škarabalo i Doro Vlado Hreljanović.
Priča se odvija u Čudesnoj šumi, neobičnom mjestu na kojem žive brojne srećne životinje koje štiti čarobni hrast.
Karakteristike crtanih filmova iz 80-ih i najpopularniji naslovi iz tog perioda
Crtani filmovi iz 80-ih godina bili su prepoznatljivi po jednostavnijoj animaciji i živopisnim bojama koje su privlačile pažnju gledalaca.
Mnoge serije imale su nezaboravne uvodne pjesme koje su postale klasici, dok su likovi često bili jasno podijeljeni na heroje i zlikovce.
Osim zabave, ovi crtani filmovi često su sadržavali moralne lekcije, promovirajući vrijednosti kao što su prijateljstvo, hrabrost i timski rad. Najpopularniji dugometražni crtani filmovi iz 80-ih godina su svakako: Mala sirena, Oliver i kompanija, Zemlja pre vremena, Svi psi idu u raj, Lisica i pas i brojni drugi.
Veliku popularnost tokom 80-ih godina stekli su i crtani filmovi koji su se emitovali na televiziji.
Transformersi iz 1984. godine su prva ikada emitovana crtana serija u svijetu Transformersa. Dobro poznati narandžasti mačak Garfild se takođe pojavio na malim ekranima tokom osamdesetih godina, iako je u Srbiji premijerno prikazan tek 2009. godine.
Moramo da spomenemo i Hajao Mijazakija, japanskog kreatora animiranih filmova, koji je stekao veliku popularnost tokom osamdesetih godina. Njegovi crtani filmovi poput: “Zamak na nebu”, “Mog komšije Totora”, “Kikinog servisa za dostavu” neki su od vanvremenskih klasika.
Kako su se crtani filmovi mijenjali tokom 90-ih?
Tokom 90-ih godina crtani filmovi su doživjeli značajne promjene u stilu animacije, temama i produkciji. Digitalna revolucija omogućila je unapređenje vizuelne privlačnosti crtanih filmova. Pored tehničkih napredaka, crtani filmovi iz 90-ih imali su i veću raznovrsnost i inkluzivnost, sa likovima i pričama koje su bolje odražavale različite kulture.
Pored animiranih filmova, 90-e su bile zlatno doba za crtane serije na televiziji, koje su predstavile složenije priče i likove, kao i inovativne stilove animacije.
Komercijalizacija je takođe igrala veliku ulogu sa velikim franšizama kao što su "Pokémon" koje su koristile crtane serije za promociju igračaka i drugih proizvoda.
Najznačajniji crtani filmovi iz 90-ih i njihov uticaj na pop kulturu
Sunđer Bob, koji je i dan danas jedan od najomiljenijih likova, nastao je upravo 90-ih godina. To nije jedini animirani film iza kojeg stoji Nickelodeon. Među popularnijim su svakako bili i Hej Arnold, Trnavčevići u divljini i drugi.
Tokom 90-ih godina, Cartoon Network se afirmisao kao jedan od ključnih kanala za crtane filmove. Kanal je stekao popularnost zahvaljujući svojstvu da kombinuje klasične crtaće sa novim, eksperimentalnim serijama koje su nudile originalan i često neobičan sadržaj. Najpoznatiji crtani filmovi na ovom kanalu su bili Courage the Cowardly Dog, Moćne djevojčice, Deksterova laboratorija i brojni drugi.
Nindža kornjače su stvorene 1984. godine od strane Kevin Eastman-a i Peter Laird-a kao strip serija. Postali su globalno prepoznatljivi tokom 90-ih zahvaljujući uspješnoj animiranoj seriji.
Kada je riječ o diznijevim dugometražnim animiranim filmovima, devedesete godine su bile „zlatno“ doba i ove produkcijske kuće kada su nastali neki od najupečatljivijih ostvarenja poput: Kralja lavova, Aladina, Tarzana, Priče o igračkama, Herkulesa, Mulan, Zvonara Bogorodičine crkve, Anastasije, Fantazije i drugih.
Kao oštra konkurencija Dizniju, tokom devedesetih je izašao i animirani film “Princ Egipta” koji je bio pohvaljen zbog svoje impresivne animacije, muzike koju je komponovao Hans Zimer, uključujući pesme poput "When You Believe," koju su izvodile Maraja Keri i Vitni Hjuston, kao i emotivnog pripovijedanja.
Film je bio kritički i komercijalno uspješan, te je osvojio nagradu Oskar za najbolju originalnu pjesmu.
Vrijednost pomenutih crtanih filmova ogleda se i u tome što su i danas ostali u sjećanju mnogih koji su na njima odrasli, kao i u činjenici da se danas pokušavaju brojne rekreacije i nastavci ovih vanvremenskih klasika, prenosi B92.