FOTO: Pixabay

NASA je potvrdila: Sobna biljka dracena efikasno uklanja toksine iz vazduha, a pri tome je i estetski ukras u svakom domu. Ne traži mnogo njege, a može živjeti i do 15 godina! Evo zašto je zovu “zmajevo drvo” i kako da je uzgajate bez greške...

Biljka zbog koje vam ne treba pročišćivač vazduha.

NASA je rangirala dracenu kao jednu od najboljih biljaka za uklanjanje štetnih toksina iz vazduha, a ova sobna biljka je zaista dragulj - takođe je vrlo dekorativna, laka za njegu, brzo raste i dugotrajna je.

Dracene se razlikuju po veličini, obliku i boji, sa preko 120 vrsta, Kojima je zajedničko da im listovi rastu prema van i prema gore iz centralne stabljike. To održava njihov uspravan izgled, što ih čini idealnim za prazne zidove ili neiskorištene uglove u domu, piše portal Govorise.

Ovo je jednostavna sobna biljka koja ne zahtijeva puno održavanja i može se prilagoditi gotovo svakom okruženju. Dracaena marginata može narasti prilično visoka, pa je najbolje držati je pod kontrolom, povremenim uklanjanjem vrha biljke!

Ako ovoj prekrasnoj biljci osigurate stalno snabdjevanje svjetlošću i vodom, možete biti sigurni da će postati dugogodišnji stanovnik vašeg doma, sposoban da živi 10 do 15 godina!

Zanimljivo je da se dracena naziva i zmajevo drvo ili zmajeva biljka!

Draceni je potrebna jaka, ali indirektna sunčeva svjetlost.

Direktna sunčeva svjetlost može oštetiti lišće. Najbolje je postaviti dva metra od prozora ili na mjesto gdje je u djelimičnoj sjeni. Zimi biljku možete postaviti na sunčanije mjesto, jer zimska svjetlost nije tako jaka kao ljetna.

Istina je da draceni nije potrebno puno vode, ali je treba temeljno zalivati svaki put kada se zemlja osuši. Učestalost zalivanja varira zavisno od veličine biljke i kvaliteta tla, ali se preporučuje zalivanje jednom svakih pet dana. Koristite filtriranu, destilovanu vodu ili kišnicu.

Dracene preferiraju suvo tlo; vlaga uzrokuje gljivice i truljenje korijena. Tokom ljetnih mjeseci preporučuje se prskanje i orošavanje dracene, te povremeno brisanje prašine s njenih listova.

Draceni je potrebna visoka vlažnost, a ako primijetite smeđe, lomljive vrhove, to je znak da pati od nedostatka vlage. Ne reaguje dobro na suvi zrak i propuh, pa u tim uslovima koristite ovlaživač vazduha ili stavite saksiju na pladanj sa šljunkom i navlažite je vodom.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )