FOTO: null

Ugovori sa izvođačima radova za poslednju fazu izgradnje kanalizacione mreže u Bijeljini biće potpisani do kraja mjeseca.

Za realizaciju ove treće faze kapitalnog projekta biće izdvojeno 6,5 miliona evra, od čega je 84 odsto novca obezbjeđeno iz donacije Holandske vlade, dok će ostatak biti izdvojen iz gradske kase.

Na kanalizacionu mrežu u narednih 18 mjeseci biće priključeno oko 13.000 stanovnika. Kako je planirano obuhvataće domaćinstva u zoni između Ulica Srpske vojske i 27. marta, te Ulici Dimitrija Tucovića i okolnim ulicama.

Stanovnici naselja Bogdanovića plac nestrpljivo očekuju izgradnju kanalizacione mreže, jer se fekalne vode iz 2 stambene zgrade ispuštaju u odvode za kišnu kanalizaciju, pa neprijatni mirisi predstavljaju problem naročito u ljetnjim mjesecima.

- Grad bez kanalizacije nije grad. I krajnje je vrijeme da se riješimo septičkih jama. Pogotovo sada kada imamo prečistač otpadnih voda koji sprječava zagađenje životne okoline - kaže Bijeljinac Milorad Modraković.

Međutim, stanovnike Bijeljine brine i cijena vode, jer koliko potroše kubnih metara vode toliko će plaćati kanalizaciju.

- Skupa nam je voda, a još kad nam počnu naplaćivati i kanalizaciju, računi će se udvostručiti. Mnogo ljudi je nezaposleno, živi na ivici egzistencije i jedva sastavlja kraj s krajem. Treba omogućiti bar neke olakšice za priključenje – kaže stanovnik ulice 27. marta Jusuf Hamidović.

Ugovor sa izvođačima radova trebalo bi da bude potpisan 25. juna, a radovi započeti već polovinom jula.

Direktor Tima za implemetaciju projekta izgradnje kanalizacije (PIU) Vlado Simeunović kaže da će priključenje novih korisnika omogućiti da prečistač otpadnih voda radi punim kapacitetom.

– Savremeni prečistač je baziran na biološkom tretiranju otpadnih voda u skladu sa standardima Evropske unije, a projektovan je za kapacitet 40.000 stanovnika s mogućnošću etapnog povećanja do 4 puta. U izgradnju ovog postrojenja, najmodernijeg u regionu uloženo je 7 miliona evra - podsjetio je Simeunović.

Izgradnju kanalizacije prati i izgradnja saobraćajnica, a u okviru poslednje faze ovog projekta biće izgrađen i kružni tok na raskrsnici između ulica 27. marta, Srpske Vojske, Nikole Tesle i Žrtava fašističkog terora, čime će biti riješen problem usporenog odvijanja saobraćaja u ovom dijelu grada.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić rekao je da je prethodnih 10 godina u izgradnju kanalizacije i prateće poslove na uređenju ulica i trgova na trasi cjevovoda uloženo je oko 35 miliona evra.

- Grad Bijeljina je bio jedan od najvećih gradova u Jugoistočnoj Evropi koji nije imao riješen kanalizacioni sistem. Studija izvodljivosti, za ovaj kapitalni projekat, koji je od ogromnog značaja za građane Semberije, napravljena je 2006. godine. Sa 6,5 miliona evra koja ćemo dobiti od holanske vlade u ovaj projekat biće uloženo ukupno 41 milion evra. Novac u iznosu od 6,5 miliona evra već smo dobili od EU, od Švedske razvojne agencije 4,3 miliona evra, od donatora ukupno 18 miliona evra, a grad Bijeljina iz budžeta i posredstvom Evropske banke za razvoj i rekonstrukciju obezbjedio je oko 5 miliona evra - precizirao je Mićić.

Izgrađena 27.463 metara

Od početka izgradnje gradskog kanalizacionog sistema u Bijeljini izgrađeno je 27.463 metara fekalne kanalizacije i do sada je priključeno više od 9 hiljada korisnika.

Uporedo sa izgradnjom kanalizacione mreže rekonstruisana su 22 kilometra i izgrađen 91 kilometar vodovodne mreže, kao i 15 kilometara kišne kanalizacije. Urađeno je i idejno rješenje za izgradnju kanalizacione mreže u prigradskim naseljima, za šta je potrebno 10-tak miliona evra.

Ovo je komplikovaniji posao, jer je do sada kanalizacija rađena metodom gravitacije, a za prigradske dijelove potrebne su prepumpne stanice.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )