Gradska uprava Bijeljina, koja već pet godina sufinansira postupak vantjelesne oplodnje, u ovoj godini iz budžeta grada za te namjene dodijeliće 20.000 KM, dok je prošle godine odobreno 14.500 KM.
U Gradskoj upravi Srni je rečeno da se parovi, nakon prva dva pokušaja vantjelesne oplodnje koja finansira Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, za treći pokušaj obraćaju Gradskoj upravi koja odobrava sredstva.
Iznos koji odobrava grad zavisi i od zahtjeva, ali može da varira od 200 do 1.500 KM, koliko se najčešće odobrava.
Procedura nije komplikovana, a namjena nije striktno određena.
U Republici Srpskoj 51 lokalna zajednica ove godine finansira treći postupak vještačke oplodnje, odnosno iz budžeta izdvaja dio novca za troškove postupka.
Prema nekim najavama, parovi u Srpskoj koji vode bitku protiv steriliteta od iduće godine trebalo bi da imaju na raspolaganju i treći besplatan pokušaj vantjelesne oplodnje.
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske potvrđeno je da je u posljednje tri godine za finansiranje vantjelesne oplodnje izdvojeno 7,2 miliona KM.
Od 2007. godine postupkom vantjelesne oplodnje rođeno je više od 800 novorođenčadi u Srpskoj.
U Republici Srpskoj su do kraja jula ove godine odobrena 202 zahtjeva za vantjelesnu oplodnju, od čega je 147 onih koji pokušavaju prvi put.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, BiH je jedna od šest zemalja svijeta sa najnižom stopom plodnostim, 1,2 djeteta po ženi.
Svaki peti bračni par u Republici Srpskoj ima problema sa sterilitetom, najviše zbog činjenice da se sve kasnije odlučuju na potomstvo.