FOTO: InfoBijeljina

BiH trpi brojne kritike zbog loše situacije na većini graničnih prelaza, a kako bi popravili opštu sliku na nekim od njih, u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH su sračunali da im je potrebno oko deset miliona.

Sve analize su pokazale da svega 20 odsto prelaza ima uslove za dobar rad i da standarde zadovoljavaju uglavnom novoizgrađeni granični prelazi i međunarodni aerodromi, a na nekima nema kontrolnih kabina, prostorija za zadržavanje i detaljnije provjere, vaga, video-nadzora i signalizacije, što stvara velike poteškoće putnicima, špediterima i graničarima.
 
Savjet ministara usvojio je prošle sedmice novu verziju nacrta budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za ovu godinu, koji treba da dalje prođe u Predsjedništvu i oba parlamentarna doma.
 
U nacrtu je, kako su potvrdili za “Glas Srpske” i u Upravi, ostala stavka na kojoj je planiran novac za granične prelaze. Riječ je o višegodišnjim kapitalnim projektima izgradnje prelaza Svilaj, izgradnje i opremanja objekta za smještaj zaposlenih UIO i Granične policije na aerodromu u Banjaluci, izgradnje prelaza Klobuk i Zupci, te Uvac i Strmica.
 
Načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIO Ratko Kovačević podsjetio je da je budžet za 2021. godinu u proceduri usvajanja, te će tek nakon usvajanja imati informaciju da li su zahtijevana sredstva za izgradnju graničnih prelaza u iznosu od 9,44 miliona i odobrena.
 
Kovačević je pojasnio da je u toku izgradnja prelaza Svilaj, te da će se gradnja, odnosno rekonstrukcija prelaza Klobuk i Zupci vršiti na osnovu ugovora sa Crnom Gorom, gdje je BiH preuzela obaveze da će stvoriti uslove za nesmetan rad graničnih službi na tim prelazima kao zajedničkim lokacijama, a Crna Gora na prelazima Vraćenovići i Šćepan Polje.
 
- Rekonstrukcija na prelazima Uvac i Strmica zavisi od sredstava, jer je postojeća infrastruktura zastarjela, objekti su u veoma lošem stanju, te ne zadovoljavaju propisane uslove u skladu sa Pravilnikom o standardima i uslovima izgrađenosti i opremljenosti graničnih prelaza - istakao je Kovačević i dodao da je planirana izgradnja novog objekta na aerodromu Banjaluka jer tu nema nikakve infrastrukture.
 
I on je potvrdio da veći broj graničnih prelaza ne zadovoljava uslove propisane predviđene pravilnikom.
 
- Prelazi Izačić, Gradina, Gradiška, Ivanica, Gorica, Bijača, aerodrom Mostar, aerodrom Tuzla, Vardište, Rača, Klobuk i Zupci zadovoljavaju uslove propisane Pravilnikom o standardima i uslovima izgrađenosti i opremljenosti graničnih prelaza. Uprava za indirektno oporezivanje ne raspolaže sa dovoljno sredstava, kao ni zaposlenih službenika,  kako bi se obezbijedilo kvalitetno održavanje prelaza - zaključio je Kovačević.
 
S ciljem poboljšanja uslova na graničnim prelazima, a time i bezbjednosti, Evropska komisija je prije nekoliko godina odobrila dva miliona evra za finansiranje projekta video-nadzora na granici.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )