U Bijeljini je danas održan Info-dan o programu EU za istraživanje i inovacije "Horizont 2020", koji je najveći sistem finansiranja za ove svrhe u svijetu sa 80 milijardi evra bespovratnih donacija organizacijama iz svih sektora.
"Program nudi oko 80 milijardi evra bespovratnih donacija organizacijama iz svih sektora - akademskom sektoru, državnim organizacijama, privredi, srednjim i malim preduzećima, udruženjima, nevladinim organizacijama i drugim da se intenzivnije fokusiraju na inovacije i naučnoistraživačke aktivnosti bliske tržištu", rekla je novinarima predstavnik Ministarstva civilnih poslova BiH Alma Hasanović.
Ona je navela da je programom posebna pažnja posvećena područjima sa manje razvijenom naučnom infrastrukturom, te malim i srednjim preduzećima za koja je namijenjeno oko 20 odsto ukupnih sredstava.
Predavač Đorđe Markez, kontakt osoba za pravna i finansijska pitanja ovog projekta, čije je osnivanje podržala Austrijska razvojna agencija i Ministarstvo civilnih poslova BiH, rekao je da program "Horizont 2020" ima nekoliko prioriteta.
On kaže da prioritet novog evropskog programa za istraživanja i inovacije "Izvrsna nauka" ima za cilj unapređenje evropskog naučnog potencijala, osiguranje kontinuiranog priliva vrhunskih svjetskih istraživača u Evropu i omogućavanje pristupa vrhunskim istraživačkim infrastrukturama.
"Time će se osigurati dugoročna konkurentnost evropskog istraživačkog prostora na svjetskom tržištu, kao i prepoznavanje Evrope kao atraktivnog mjesta za istraživački rad", istakao je Markez.
On kaže da podaci od prije dvije godine pokazuju da se u BiH, u odnosu na druge zemlje, izdvaja najmanje sredstava - tek 0,2 odsto za istraživačko-inovatorski rad u BiH, a cilj je da ta izdvajanja budu bar tri odsto.
"Program je otvoren za svakoga, a za njegovu realizaciju značajno su smanjene administrativne procedure da bi se unaprijedio kvalitet rezultata", napomenuo je Markez.
On je naveo da program "Horizont 2020" omogućava jedinstvenu priliku za finansiranje projekata, koji bi, kaže, inače teško mogli naći sredstva iz drugih izvora.
Između ostalog, to su projekti koji finansiraju stručno usavršavanje akademske zajednice ili rad u inostranstvu, saradnje sa privredom na komercijalizaciji inovativnih proizvoda ili usluga, te unapređenja infrastrukture.
"Oblasti koje pokriva `Horizont 2020` su izuzetno široke, te je stoga jedan od najvažnijih izazova za organizacije u BiH da nađu svoje mjesto i odgovarajuću ulogu u projektima koji će biti finansirani, kako bi maksimalno iskoristili sredstva koja je EU stavila na raspolaganje", rekao je Markez.
On je podsjetio da je jedan od najvažnijih izazova pred kojima se BiH nalazi smanjenje nezaposlenosti, odnosno stvaranje novih radnih mjesta.
"Kako bi zajedno riješili izazove koji su pred nama, neophodno je da koristimo talente, znanja, vještine, iskustva i omogućimo efikasnu saradnju onih koji su najbolji u svojim oblastima", naveo je Markez.
Info-dan je održan u saradnji sa OIKOS institutom iz Bijeljine i uz podršku Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije Gradske uprave Bijeljina.