FOTO: null

Poslednjih mjeseci dolaskom loših vremenskih uslova povećan je broj saobraćajnih nesreća u kojima su pješaci bili žrtve.

U prvih deset mjeseci ove godine na putevima u Republici Srpskoj poginulo je 16 pješaka, a njih 85 je teško povređeno.

Podaci su ovo Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u kojima je navedeno da je u istom periodu i 218 pješaka lakše povređeno.

Portparol MUP RS Danica Gnjatović rekla je da je u posmatranom periodu prošle godine poginulo 17 pješaka.

- Ministarstvo unutrašnjih poslova kontinuirano vrši analizu okolnosti i uslova koji pogoduju nastanku saobraćajnih nesreća. U skladu sa tim nalažu i mjere za njihovo otklanjanje – pojasnila je Gnjatovićeva.

Prema njenim riječima tokom godine se sprovode i republičke i lokalne akcije sa akcentom na zaštitu najugroženijih učesnika u saobraćaju.

- Imajući u vidu trenutne vremenske prilike, posebno je važno da pješak kada se kreće kolovozom na javnom putu van naselja, da ide uz levu ivicu puta. Kada je smanjena vidljivost pješak mora biti osvijetljen ili označen svetloodbojnim prslukom. Ako se na putu kreće grupa pješaka tada se moraju kretati jedan iz drugog – istakla je Gnjatovićeva.

Stručnjaci za bezbednost saobraćaja ističu da se najviše nesreća u kojima su žrtve pješaci dešava zbog toga što oni prelaze ulicu na neobeleženim mestima.

- Većina nesreća se dešava zato što pješaci pretrčavaju ulicu mimo pješačkih prelaza, ili se kreću kolovozom. Tako imamo dosta primera da pješaci u Banjaluci nastradaju kada pretrčavaju zapadni ili istočni tranzit – kaže naš sagovornik.

Prema njegovim riječima nisu samo pješaci problem, tu su i vozači koji se često ne pridržavaju saobraćajnih propisa.

- Vozači znaju biti neoprezni i ne pridržavaju se saobraćajnih propisa. Tako imamo slučajeva da često voze iznad ograničenja, a to posebno zabrinjava to u ulicama koje nisu dobro osvijetljene, pa i ne vide pješake. Osim toga imamo i slučajeve da vozači često i ne staju na pješačke prelaze kako bi propustili pješake – istakao je jedan od stručnjaka za bezbednost.

On kaže da MUP i Auto-moto savezi često imaju akcije u kojima se upravo skreće pozornost na pješake i vozače, ali da i jedni i druge se pridržavaju propisa samo dok ta akcija traje.

Da brzina često ne mora biti glavni uzrok nesreće pokazuje i saobraćajna nesreća koja se desila ove godine u Brčkom.

U toj nesreći život je izgubio Š. Š. (84), kojeg je na kolovozu udario automobil kojim je upravljala Edina Šadić.

Ono što je zanimljivo u ovoj nesreći je to što je Šadićeva upravljala automobilom „pežo“ sa kojim je u trenutku nesreće išla samo 45 kilometara na čas. Međutim, starac je tom prilikom zadobio teške povrede od kojih je preminuo 13 dana posle nesreće.

Smanjen broj nesreća

Danica Gnjatović rekla je da je u prvih deset meseci ove godine smanjen broj saobraćajnih nesreća, ako se porede sa istim periodom prošle godine.

- Na putevima u Srpskoj ove godine imali smo 7.907 saobraćajnih nesreća, što je za 286 manje, nego prošle kada ih je bilo 8.193 – istakla je Gnjatovićeva.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )