Vremenske neprilike umanjile prinos lješnika u Semberiji: Smanjen rod neće uticati na cijenu, tržištem dominira uvozni
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina.com
Vremenske neprilike ove godine umanjile su prinos lješnika u Semberiji čija je berba počela.
Na pet hektara Milan Trišić već četiri godine ubire puni rod, međutim, ove jeseni neće napuniti sušaru. Padavine, pa nagle visoke temperature, a potom i oluja uzeli su danak.
- Zavisno od gustine sadnje, lješnik donosi rod od 2 - 4 tona po hektaru. Ove godine, prinos je prepolovljen. Osim slabog roda, brinu nas i biljne bolesti i napadi insekata. Borimo se. Ali neću da kukam, biće još dobrih godina. Najvažnije je da pokrijemo uloženo – kaže ovaj semberski voćar.
Smanjen rod neće uticati na veću cijenu jer na tržištu dominira uvozni.
Iako je plasman lješnika osiguran širom BiH, ove jeseni neće biti mnogo za prodaju, što se neće odraziti na veleprodajnu cijenu od 12 do 13 maraka po kilogramu.
- Na našem tržištu dominira uvozni lješnik. Turska je povećala proizvodnju, pa umjesto 700.000 imaju milion tona godišnje - kaže Trišić za portal InfoBijeljina.
Trišić trenutno ima četiri sorte. Uzgoj lješnika je izuzetno zahtjevan. Sadnja posebne sorte oprašivača radi uspješne oplodnje, orezivanje, prihrana, zaštita, a uveo je i sisteme za navodnjavanje i odvodnjavanje jer zemljište mora biti dobro drenirano.
Proizvodnja je ipak mnogo isplativija u odnosu na druge poljoprivredne kulture. Proširuju se zasadi, a proizvodnja pojednostavljuje i smanjuju troškovi nabavkom mehanizacije.
- Uvezao sam iz Srbije mašinu za prikupljanje plodova, vrijednu 10.000 evra, a toliko me je koštala i sušara. Ulagati se mora, pogotovo ako će to omogućiti i lakšu proizvodnju i bolje prinose. Nemoguće je sakupljati ručno lješnik, nema radne snage, a i ne isplati se. Ne može se ni bez sušare, a ova što imamo radi na gorivo mada može da se promijeni gorionik pa da se koristi i ljuska od lješnika. Kad plodovi opadnu, mašina ga pokupi i duvačem prebacuje u vreću. U tom procesu ga i očisti oko 80 odsto. Mora biti suvo vrijeme jer ako je vlažno ostaje na zemlji i ne može da ga pokupi - pojašnjava ovaj voćar.
Ove godine Trišić je iskoristio podsticaje resornog ministarstva za kapitalne investicije radi nabavke mašine za optičko sortiranje, vrijednosti 12.000 evra, koja će mu umnogome olakšati posao. Budući da lješnik daje prve plodove već druge godine sve veća je potražnja i za sadnicama, iako se na puni rod čeka 7 do 8 godina.