Da vožnja električnim trotinetima, koji su najpraktičniji za izbjegavanje saobraćajnih gužvi, nije najbezbjednija svjedoče podaci policije prema kojima su vozači ovog prevoznog sredstva lani bili učesnici 21 saobraćajne nesreće, pri čemu je 18 osoba zadobilo tjelesne povrede.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS, ove godine na području Srpske nije bilo evidentiranih saobraćajnih nesreća u kojima je učestvovalo lako lično električno vozilo, međutim, u FBiH desilo se nekoliko nesreća sa najtežim posljedicama.
Osamdesetsedmogodišnji muškarac iz Tuzle krajem februara preminuo je nakon pada s električnog romobila. Mjesec ranije još jedan muškarac u Sarajevu je pao tokom vožnje električnog trotineta i slomio nogu.
- Na putevima Srpske u 2024. godini evidentirana je 21 saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovalo lako lično električno vozilo, najviše na području Banjaluke i to 14. U ovim saobraćajnim nesrećama dva lica su zadobila teže tjelesne povrede, a 16 njih lake - naglasili su u MUP-u Srpske.
Dodali su da su lani zbog prekršaja kažnjena 164 vozača lakog ličnog električnog vozila.
- Najčešći prekršaji su nepropisno kretanje kolovoznom trakom, neposjedovanje identifikacione potvrde i naljepnice za lako lično električno vozilo te nenošenje zaštitne kacige - naveli su iz MUP-a.
Stručnjaci iz oblasti saobraćaja ističu da električni trotineti nisu igračke, a mnogi se tako ophode prema njima. Lica koja upravljaju ovim vozilima obavezno moraju posjedovati identifikacionu potvrdu i naljepnicu za lako lično električno vozilo kojim se kreću, imati više od 14 godina, posjedovati potvrdu o poznavanju propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima, a za vrijeme vožnje nositi na glavi zakopčanu zaštitnu kacigu.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović kaže za "Glas" da je broj nesreća u kojima učestvuju vozači trotineta zasigurno veći od zvaničnih brojeva jer ih mnogi ni ne prijave policiji.
- Vožnja električnog trotineta sa sobom nosi povećan rizik u saobraćaju i zapravo je veća bezbjednost bicikliste nego vozača trotineta kojima često kod nas upravljaju i djeca mlađa od 14 godina. Nemoguća je misija uočiti na ulici vozača trotineta sa kacigom, plus što mnogi ne znaju saobraćajne propise. Opasno je što se na trotinetima vozi i više osoba - rekao je Radović.
On je istakao da vozači trotineta u znatnoj mjeri ugrožavaju pješake, ali i vozače automobila.
- Trotinete koji se mogu kretati do 25 kilometara na čas ljudi voze po trotoaru, što nije dozvoljeno, a kada pri takvoj brzini dođu u kontakt s pješacima, neizbježne su teže tjelesne povrede, što se dešava na našim ulicama. Takođe, vozači trotineta voze i preko pješačkih prelaza, što ponekad zna biti brzo i naglo da ih vozači automobila uopšte ne uoče na vrijeme da mogu reagovati - naglasio je Radović i dodao da će 13. maja biti održana velika evropska onlajn konferencija na kojoj će biti predstavljeni najnoviji izvještaji o stanju bezbjednosti pri upravljanju lakim ličnim električnim vozilima u Evropi.
EDUKACIJA
Milija Radović kaže da je u Banjaluci, gdje se električni trotineti već nekoliko godina mogu iznajmiti, bilo potrebno sprovesti širu edukaciju građana kako bi se izbjegle potencijalne opasnosti.
- Prednosti trotineta su brojne, brže se stiže do cilja, zauzima manje prostora u saobraćaju, ne zagađuje životnu sredinu, ali vozači moraju biti bezbjedni. Prije uvođenja tih trotineta na ulice Banjaluke građane je trebalo upoznati sa zakonskim propisima, na koji način bezbjedno upravljati trotinetom - rekao je Radović.