FOTO: null

Vlasti u BiH su se, iako to ne žele javno da obelodane, obavezale da će smanjivati broj zaposlenih u javnom sektoru.

U izveštaju MMF o BiH jasno se navodi da su Savet ministara BiH i entitetske vlade usvojile “strateške planove za obuzdavanje plata i smanjenja ukupne zaposlenosti u javnom sektoru” za vreme trajanja novog kreditnog aranžmana. Početak provođenja ovih mera očekuje se već naredne godine.

- Savet ministara i entitetske vlade će do kraja juna 2017. usvojiti operativne planove za smanjenje ukupne zaposlenosti u javnom sektoru - precizira se u Izveštaju i dodaje da je cilj da značajno smanje ukupno izdvajanje za plate i zaposlenost u javnom sektoru kako bi se javna potrošnja preusmerila u investicije.

Iz MMF su posebno ukazali na preveliku zaposlenost u obrazovanju, zdravstvu i policiji.

- Bez rešavanja viška nemedicinskog osoblja u zdravstvenom sektoru ili školskog sistema koji je postao neefikasan zbog velikog smanjenja broja dece školskog uzrasta u proteklih 15 godina ne može biti bilo kakvog značajnog smanjenja ukupnog izdvajanja za plate - konstatuju u MMF.

Uporedo MMF zahteva i da se stavi moratorijum na nova zapošljavanja u javnom sektoru. Osnova za provođenje navedenih mera biće registar zaposlenih u javnom sektoru koji će biti napravljen uz pomoć Svetske banke.

U centru za istraživanje i studije “Gea” iz Banjaluke kažu da je, što se tiče Srpske, Vlada RS imala obavezu da usvoji strateški plan o racionalizaciji javnog sektora, ali da taj plan niko još nije video. Prema podacima ovog centra, oko 60.000 zaposlenih ili 25 odsto od ukupnog broja zaposlenih u RS radi u vladinim organima i institucijama.

- Ovom broju treba dodati trećinu zaposlenih u BiH institucijama, a to je još oko 8.000 zaposlenih. To znači da RS ima 28,5 odsto zaposlenih u vladi i vladinim institucijama - ističe Ognjen Đukić, programski direktor Centra „Gea“.

Samo Srbija, Norveška i Danska od zemalja EU imaju veći procenat zaposlenih u vladinom sektoru.

- S tim da je Srbija već donela Zakon o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u republičkoj administraciji, čiji cilj jeste bio da smanji i limitira broj zaposlenih u javnoj administraciji - kaže Đukić.

Prosvetari zabrinuti

Dragan Gnjatić, predsednik Sindikata obrazovanja, kaže da su prosvetari zabrinuti zbog najavaljenih otkaza.

- Pre deset godina je bilo 16.000, a sada nas ima 22.000, pri čemu se broj učenika smanjuje. Određen broj će verovatno otići u penziju, ali se bojimo da će mnogi biti proglašeni viškom - kaže Gnjatić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )