Kriza u partnerstvu SNSD-a, HDZ BiH i stranaka "trojke" na nivou BiH nikada nije bila veća, jer se u posljednje vrijeme bave samo jedni drugima, a ne krupnim problemima s kojima se suočava zemlja.
Stav je to analitičara na trenutna dešavanja u Sarajevu, gdje su već pokrenute inicijative za smjenu dva ministra, odnosno bezbjednosti i spoljnih poslova, Nenada Nešića i Elmedina Konakovića, a sve češće se u javnosti može čuti da je već odavno dužnosti bilo potrebno razriješiti i ministra odbrane Zukana Heleza.
Pored tih inicijativa, pokrenuta je još jedna i to za smjenu zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Nebojše Radmanovića, a sa druge strane iznenada je i bez konkretnih obrazloženja prošle sedmice odgođena i hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta BiH na kojoj su poslanici trebali razmatrati dva zakona koji su od izuzetne važnosti za evropski put zemlje.
- Sva ta dešavanja pokazuju da je ovo najdublja kriza partnera koji su formirali vlast na nivou BiH. Oni su samo u prvoj godini funkcionisali poprilično harmonično i nakon toga uslijedila je kriza koja je sada dostigla svoj vrhunac - kazao je "Glasu" analitičar iz Mostara Danijel Vidović.
Zahtjevi za smjenama, prema njegovom mišljenju, svjedoče da se partneri u vlasti bave sami sobom, a ne rješavanju problema koje su kao nosioci vlasti dužni riješiti.
- Od tih zahtjeva realno je samo da se prihvati Nešićeva smjena, jer je optužen za koruptivna djela, a za to se znalo i prije formiranja vlasti. Ostali zahtjevi su nerealni - poručio je Vidović.
Smatra i da partnerstvo stranaka na nivou BiH neće biti raskinuto, jer kako navodi, i ne postoji trenutno bolja alternativa.
- Ne vidim bolju alternativu prema trenutnom sastavu u Parlamentu BiH sadašnjoj strukturi vlasti. Ko bi mogao zamijeniti partnere iz Srpske ili eventualno iz FBiH? Moraće naći neki način da krizu prevaziđu. Sa druge strane, ne vidim da će se stvoriti prostor za neke kompromise pa će do kraja mandata to partnerstvo funkcionisati na nekim interesnim osnovama - zaključio je Vidović.
Sa druge strane, politikolog Mladen Bubonjić navodi da je kriza u vlasti svakodnevica BiH.
- Samo nekada iz nekih interesa činilo se da ima napretka i da partneri u vlasti na nivou BiH rade i sarađuju. To nije samo slučaj kod trenutnog saziva, već je tako bilo i ranije. Partnerstva u vlasti na nivou BiH najčešće su obilježena međusobnim optužbama, opstrukcijama i sličnim aktivnostima koje najmanje doprinose nekom zajedničkom radu - naveo je za "Glas" Bubonjić.
Takođe, naglašava on, u posljednje vrijeme su intenzivirane te optužbe, ali i aktivnosti koje ukazuju na to da nešto poprilično ne štima među strankama koje čine vlast na nivou BiH.
- Sada imamo inicijative za smjenu, ali o njima se i prije pričalo te se ništa konkretno na tom putu nije desilo. Imali smo već jednom inicijativu za Nešićevu smjenu, a pričalo se i ranije o smjeni Heleza. Tako da to nije ništa neuobičajeno i sada. Uspjeh prolaska tih inicijativa za smjenu u većini slučajeva je nikakav, iako postoje neke matematičke računice da ih je moguće realizovati u parlamentu - kazao je Bubonjić.
Sve se, navodi on, završava u izjavama za javnost.
- Nema konkretnih koraka na tom putu. Zbog toga vjerujem da će i ovaj put sve ostati samo na tim izjavama za medije. Pretpostavka je da će sam Nešić podnijeti ostavku, ali i to su spekulacije. Od ostalih smjena nema ništa, jer je već postojeći saziv prošao pola mandata, a ulazak u formiranje neke nove većine trajao bi dugo, a ionako sve škripi - naglasio je Bubonjić, koji sumnja i da bi se iko od stranaka upuštao u političku avanturu razbijanja postojeće većine na nivou BiH i formiranja neke nove.
Ispoštovani zaključci
Sjednica Savjeta ministara koja je odgođena prošle sedmice juče je održana, a nakon njenog okončanja oglasio se i zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac, koji je poručio da je njegovo i prisustvo ministra finansija i trezora Srđana Amidžića bilo bitno sa aspekta primjene zaključaka Narodne skupštine.
- Postojala je informacija da bi u slučaju našeg eventualnog nedolaska jedan dio struktura pokrenuo inicijativu za primjenu autentičnog tumačenja izmijenjenog zakona o Savjeta ministara iz vremena Miroslava Lajčaka, 2007/2008. godine. Odnosno po našem nedolasku mogla bi biti zakazana nova sjednica ministara i odlučivano bez onih koji nisu prisutni - kazao je Košarac.