Srpska pravoslavna crkva sutra, 9. avgusta po novom kalendaru, proslavlja praznik posvećen Svetom velikomučeniku Pantelejmonu.
Vjeruje se da su njegove mošti, koje se čuvaju u Hilandaru, čudotvorne kao i njegova ikona. Među Srbima je izuzetno poštovan.
Sveti velikomučenik Pantelejmon (na grčkom znači pun samilosti, sve osjećajan) rodom je iz Nikomidije (današnji grad Izmit u Turskoj), od oca neznabošca i majke hrišćanke.
Kao mladić, izučio je ljekarske nauke. Jednoga slijepca, kojeg su ljekari uzalud liječili, on izliječi imenom Hristovim. Lekari ga optužiše caru Maksimijanu, pred kojim se on objavi hrišćaninom i pred kim na isti način kao i slijepca izliječi jednog oduzetog čovjeka. Car Svetog Pantelejmona stavi na muke, ali Gospod mu se javljao nekoliko puta i iscjeljivao ga je. Na kraju, na gubilištu, on kleče na molitvu. Dželat ga udari mačem po vratu, ali mač se polomi. I nije ga mogao poseći dok nije završio molitvu i sam rekao da ga poseku.
Sveti Pantelejmon je postradao 304. godine. Mošti su mu čudotvorne. Priziva se u molitvama pri vodoosvjećenju i jeleosvećenju. Po njemu je 1996. godine u Kragujevcu kod naselja Stanovo podignuta crkva, prenosi Stil.
Sveti Pantelejmon smatra se već skoro 2.000 godina zaštitnikom medicine i farmacije. Na ovaj dan vjeruje se da je dobro krenuti na put jer je Pantelejmon bio veliki putnik. Priča kaže da ovaj svetac upravlja vjetrovima i da tako nastavlja svoje putovanje širom svijeta.