Srpska pravoslavna crkva i vjernici slave danas dan Svetog sveštenomučenika Grigorija
Rođen je u znamenitoj familiji koja je bila srodna carskoj kući Persijskoj (caru Artabanu) i Jermenskoj (caru Kursaru). Kada su ove dvije porodice međusobno zaratile, Grigorije se udaljio u Kesariju Kapadokijsku, gdje je primio hrišćanstvo, krstio se i oženio.
Nakon smrti supruge, Grigorije se vratio u Jermeniju i stavio se u službu caru Tiridatu. Lijepo su sarađivali sve dok car nije saznao da je Grigorije hrišćanin. Uprkos silnim pokušajima, nije uspio da privoli Grigorija da se odrekne vjere, pa ga je na kraju bacio na muke.
Grigorije je tako završio u dubokoj jami ispunjenoj svakakvim otrovnim materijama. Međutim, u njoj je izdržao punih 14 godina.
Car Tiridat nije odustajao od progonjenja hrišćana, pa je tako upao sa vojskom i u jedan ženski manastir gdje je zatekao 37 časnih sestara sa igumanijom Gajanijom. Sve ih je pobio, ali je ubrzo nakon toga i sam car skrenuo pameću.
Carevoj sestri se tada, po predanju, u snu javio čovjek koji joj je nagovijestio da će njen brat ozdraviti kada Grigorije izađe iz jame. Odmah su to i učinili, i Grigorije je izliječio i krstio cara Tiridata.
Car ga je nakon toga imenovao episkopom Jermenije, pa je tako Grigorije nastavio da širi hrišćansku vjeru i umro je u dubokoj starosti, prenose Novosti Magazin.
Za života je Sveti Grigorije rukopoložio mnoge sveštenike, osnivao škole i postavljao u njima učitelje. Osim Jermena krstio je i brojne Persijance, Asirce i Miđane. Podigao je mnoge crkve i manastire, pa ga još zovu i Grigorije Prosvetitelj. Zato se ovaj svetac smatra zaštitnikom učitelja, pisaca, misionara i svih onih koji žive kako bi znanje prenijeli drugima.
Molitva na današnji dan Svetom Grigoriju treba da bude kratka i da glasi:
Bio si nasljednik Apostola prestolom i zajedničar duhom, bogonadahnuto djelo si našao u viđenju duhovnog uzrastanja: Zbog toga si uzdizao riječ istine i radi vjere si do krvi postradao, sveštenomučeniče Grigorije: Moli Hrista Boga da spase duše naše!