Savez sindikata Srpske izradio je dokument o novom obračunu plata u Republici Srpskoj, prema kojem bi osnovica za obračun plata trebalo da se radi tako što bi se visokoj stručnoj spremi računala najniža plata u odnosu 3:1 ili 2,7:1 u odnosu na nekvalifikovane radnike.
Praktično, ako je najniža plata za NK radnika 900 KM, za radnika sa visokom stručnom spremom bi bila oko 2.500 KM do 2.700 KM.
"Visoka stručna sprema bi trebalo da u startu ima tri najniže plate", kazala je predsjednica Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić.
Premijer Srpske Radovan Višković je nakon današnjeg skupa u Banjaluci ocijenio da u njihovom dokumentu ipak ne piše eksplicitno da bi odnos najniže plate trebalo da bude 3:1.
"Ja sam preračunao 2.500 maraka za visoku stručnu spremu", dodao je Višković i ocijenio da "nije normalno" da svi zaposleni imaju istu najnižu platu.
Sindikalci su danas Vladi Srpske predstavili dokument na kojem je su radili dvije godine i za koji su dobili podršku Međunarodne organizacije rada. Prezentaciji nisu prisustvovali predstavnici Unije poslodavaca Srpske, piše Mondo.
"Ovdje je predstavljen uređen sistem u kojem će se znati koliko radite i koliko ćete biti nagrađeni za svoj rad. Sada u Republici Srpskoj je jedina sigurnost iznos najniže plate, a sve druge zavise od volje jedne strane. To nije demokratija i ono što privlači radnike", rekla je Mišić.
Mišić je ocijenila da se u Srpskoj iznos najniže plate iskorištava na najgrublji način.
"To znači da oko 31 odsto radnika prima najnižu platu, a trebalo bi da prima oko 12.000 radnika ili oko pet odsto. Dakle, oko 26 odsto ukupno zaposlenih radnika prima najnižu platu, a znamo da se dio daje u koverti", navela je Mišić.
Podvukla je da se prema ovom dokumentu utvrđuju polazne najniže plate za svaku stručnu spremu, a najbolje koeficijente i modele trebalo bi da ispregovaraju tri partnera – Vlada, sindikat, poslodavci. Očekuje se da u narednih mjesec dana, nakon što svima pošalju dokument, počnu pregovori.
"Da je danas na snazi ovaj model koji predstavljamo, imali bismo više investicija, bolje penzije, više novca za fondove…", dodala je Mišić
Predsjednik Vlade Srpske je ocijenio da je dokument sindikata dobra polazna tačka, oko kojeg treba da se nastave razgovori.
"Ne mirim se sa činjenicom da u jednom kolektivu svi zaposleni imaju istu najnižu platu. Međutim, po današnjim zakonskim rješenjima to može i nije prekršaj, a ja smatram da to nije normalno", rekao je Višković.
Podvukao je da, ukoliko ne bude dogovora sindikata i poslodavaca, Vlada RS će, kao i do sada, sama donijeti odluku i u konkretnom slučaju promijeniti zakon.
"Vlada je spremna da ono što dogovori sindikat i poslodavac, bjanko potpiše. Ali, nema od toga ništa", istakao je Višković.
.
"Ali, ukoliko tog dogovora ne bude, Vlada će na kraju vjerovatno morati posegnuti za izmjenama zakona da oduzme to pravo i sindikatu i poslodavcima i da u Zakonu o radu propiše i neke platne grupe i koeficijente koji su trebali da budu predmet kolektivnog pregovaranja. Očito za ovih desetak godina od toga nema ništa i moramo da pribjegnemo nekoj drugoj varijanti", naveo je Višković.
Govoreći o sivoj zoni u Republici Srpskoj, Višković je naglasio da stvari nisu iste danas i 2018. godine.
"Ne kažem da taj problem nemamo i danas, ali je on sve manji. U decembru 2018. godine rekao sam da je osnovni cilj Vlade, na čije sam čelo tada imenovan, da povede računa o konkurentnosti i produktivnosti naše privrede sa ciljem povećanja plata. U tome sam uspio. Prosječna neto plata u Srpskoj tad je bila 857 KM, sad je 1.416 KM", podsjetio je Višković.
On je dodao da je broj zaposlenih tad bio 266.000, a danas je 290.000, na Zavodu za zapošljavanje tad je bilo 105.000, a danas 56.000, dok su poreske stope u Srpskoj najmanje u BiH i u regionu.
"S druge strane, kada pozovete da se anonimno prijavi poslodavac koji daje platu u kovertama, niko neće da se odazove. Novu fiskalizaciju radimo upravo zbog smanjivanja sive zone. Sve su to stvari koje ova Vlada radi u kontinuitetu", napomenuo je Višković.
Prema njegovim riječima, bila je misaona činjenica da prosječna plata u Republici Srpskoj bude veća nego u drugom entitetu, što je ostvareno posljednje tri godine.
U isto vrijeme, dodao je Višković, cijena električne energije je manja.
"Imamo daleko veće pritiske nego u drugom entitetu, ali odolijevamo. Nije nam lako, ali radimo u okolnostima u kojima živimo. Sve redovno servisiramo, sve svoje obaveze izmirujemo", rekao je Višković.
Savez sindikata, povodom 32 godine rada, organizuje konferenciju "Novi sistem plata u Republici Srpskoj".
Konferencija se održava uz podršku Međunarodne organizacije rada.